Následná intenzivní péče

Následná intenzivní péče

Pacienti závislí na podpoře základních životních funkcí.

Kde nás najdete

Pavilon č. 2, - 1. PP

Centrální kontakt pro příjem pacientů - koordinátor NIP

Návštěvní hodiny

Po-Pá
15:00 - 17:00 hod.
So, Ne, svátky
14:00 - 17:00 hod.

Návštěva je možná pouze v počtu 2 osob. Informace o zdravotním stavu osobně nebo telefonicky. Doporučený čas 14:00 - 16:00 hod. ( nutné domluvit heslo)

Popis oddělení

Oddělení následné intenzivní péče (NIP) je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.

Nejčastěji jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů.

Hlavním posláním našeho pracoviště následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.

Pacienta vnímáme jako osobnost, plánovitě uspokojujeme potřeby pacienta a naplňujeme je individuálně. Disponujeme s dostupnou širokou konziliární péčí – například interní, kardiologická, diabetologická, gastroenterologická, chirurgická, poradna pro hojení chronických ran, stomická poradna, neurologická, nefrologická, rehabilitační, psychologická.

Personální obsazení

MUDr. Pavol Cyprich

Primář

Růžena Sailerová

vrchní sestra

Oddělení následné intenzivní péče v naší nemocnici se otevřelo v roce 2023 a patří mezi nejmodernější a jedno z největších v Česku. Do výstavby investoval vlastník nemocnice, zdravotnická skupina Penta Hospitals, více než 180 milionů korun.

Hlavním posláním našeho pracoviště NIP je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče nebo propuštění do následné, ošetřovatelské nebo domácí péče.

Dříve museli být pacienti, kteří vyžadovali následnou nebo dlouhodobou intenzivní péči převáženi na vzdálená pracoviště do Prahy nebo Ústí nad Labem. To samozřejmě komplikovalo i možnosti návštěv jejich blízkých, které jsou pro
rekonvalescenci velmi důležité. Nyní mohou být pacienti z Roudnice a okolí léčeni v blízkosti svých domovů.

Oddělení má k dispozici špičkovou techniku od resuscitačních lůžek přes systémy centrální monitorace životních funkcí nebo lékové systémy, až po vyspělý systém kontroly prostředí, který na oddělení vedle teploty monitoruje a reguluje i vlhkost a další parametry. Samozřejmostí moderního oddělení pak je i vybavení všech pokojů internetem, televizory a dalším příslušenstvím.

O pacienty na 26 lůžkách pečuje kvalifikovaný a zkušený personál.

 

 

Na lůžkách NIP přijímáme pacienty, u kterých již došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či úrazu a jsou mimo bezprostřední ohrožení života, ale ještě se jim neobnovila některá ze životních funkcí. Jsou tedy částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, na umělé plicní ventilaci.

Ještě před několika desítkami let tito lidé měli s těmito diagnózami mizivou šanci na přežití, natož na návrat do běžného života. To ale změnil právě vznik moderních pracovišť NIP a DIOP. Ani s moderní technikou přitom nejde o nic jednoduchého a vše se odvíjí především  od špičkově kvalifikovaného personálu.

Nejčastější onemocnění:

  • stavy po závažných infekčních onemocněních bakteriálního, virového nebo mykotického původu různé lokalizace s následným multiorgánovým selháním
  • stavy po rozsáhlých zánětech dýchacích cest a plic
  • závažné formy chronické obstrukční plicní nemoci
  • plicní fibrózy
  • těžké formy ischemické choroby srdeční a srdečního selhání
  • stavy po kardiopulmonální resuscitaci s různým stupněm hypoxického poškození mozku
  • stavy po rozsáhlých operačních výkonech včetně neurochirurgických, kardiochirurgických, plicních nebo i transplantačních výkonů
  • stavy po polytraumatech včetně mozkolebečních a míšních poranění
  • stavy po cévních mozkových příhodách
  • neurodegenerativní onemocnění
  • neurologická onemocnění s poruchami nervosvalového přenosu

Péče o kriticky nemocné vyžaduje vysoce specializovanou mezioborovou týmovou práci.

Lékařská péče je zajištěná vizitami lékaře, dále je dostupná široká konziliární péče, například interní, kardiologická, diabetologická, gastroenterologická, chirurgická, poradna pro hojení chronických ran, stomická poradna, neurologická, nefrologická, rehabilitační, psychologická.

Nemocnice Roudnice nad Labem má k dispozici oddělení klinické biochemie, radiodiagnostiku-RTG, SONO, CT.

Oddělení NIP nabízí komplexní léčebnou i ošetřovatelskou péči, dále rehabilitační péči, ergoterapii, služby zdravotně sociální pracovnice, nutričního terapeuta a nemocničního kaplana, který nabízí své služby pacientům a jejich příbuzným.
O pacienty se stará lékařský tým anesteziologů a ošetřovatelský tým erudovaných sester, sanitářů a fyzioterapeutů.

Nemocnice nabízí pacientům i rodinným příslušníkům a personálu využít nemocničního kaplana. Každý má právo si duchovní službu vyžádat. Duchovní služba není směřována pouze na věřící, ale je poskytována i těm, kteří se k žádné církvi nehlásí. V případě zájmu duchovní péče prostředkuje Nemocnice osobní návštěvu u pacienta. Duchovní služba je poskytována zdarma.

NEMOCNIČNÍ KAPLANI Z KATOLICKÉ ASOCIACE NEMOCNIČNÍCH KAPLANU V ČR NABÍZÍ:

  • lidskou blízkost a doprovázení v době nemoci
  • osobní rozhovory
  • hledání naděje, smyslu nemoci a utrpení
  • posílení vědomí vlastní důstojnosti za všech okolností
  • útěchu v těžkém období ztráty blízkého člověka
  • společnou modlitbu a duchovní četbu
  • slavení svátostí
  • zprostředkování kontaktu na katolické kněze a duchovní jiných křesťanských církví registrovaných v ČR

„Nemocniční kaplan“ je mezinárodní označení osoby, která pokrývá duchovní potřeby člověka, jenž se nachází v péči zdravotnických a sociálních zařízení a v hospicích. Působí na základě pověření svou církví a smlouvy uzavřené s nemocnicí.
Nemocniční kaplan neprovádí náboženskou agitaci a nikdy nenabízí pacientům zázračné uzdravení. Pacient, příbuzný či zdravotnický personál je plně svobodný přijmout či nepřijmout službu kaplana.
Jejich svoboda je kaplanem plně respektována a chráněna.

KONTAKT:

Mgr. Vlasta Klekerová, tel. 730 857 277

Oddělení má špičkovou moderní techniku od resuscitačních lůžek přes systémy centrální monitorace životních funkcí nebo lékové systémy, až po vyspělý systém kontroly prostředí, který na oddělení vedle teploty monitoruje a reguluje i vlhkost a další parametry. Samozřejmostí moderního oddělení pak je i vybavení všech pokojů internetem, televizory a dalším příslušenstvím a je zajištěno respektování soukromí pacientů.

Všechny lůžka jsou polohovací, s aktivní antidekubitní matrací. Příslušenstvím každého lůžka je monitor vitálních funkcí, který je centrálně sledovaný na sesterně, dýchací přístroj, centrální rozvod medicinálních plynů, odsávačka, dokovací stanice s infuzními pumpami a dávkovači, enterální pumpa, pomůcky k polohování a rehabilitaci, komunikační zařízení sestra-pacient.

O pacienty na 26 lůžkách oddělení pečuje kvalifikovaný a zkušený personál.