Oddělení následné intenzivní péče – NIP
Oddělení následné intenzivní péče (NIP) je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.
Nejčastěji jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů.
Hlavním posláním pracoviště následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.
Proč péče právě u nás?
Pacienta vnímáme jako osobnost, plánovitě uspokojujeme jeho potřeby a naplňujeme je individuálně.
Kde nás najdete
Návštěvní hodiny
Kontakty
sesterna NIP II A (vlevo)
sesterna NIP II B (vpravo)
Personální obsazení
O NÁS
Oddělení následné intenzivní péče v Nemocnici Ostrov bylo otevřeno v lednu 2008, první pacient byl přijat 8.1.2008.Od té doby došlo k výraznému rozvoji oddělení pod názvem „Centrum komplexní následné intenzivní a anesteziologické péče Nemocnice Ostrov“.
Naše centrum je jediným poskytovatelem této specifické a specializované péče v Karlovarském kraji a patří svou velikostí a rozsahem služeb mezi největší pracoviště v České republice.
Lůžkovou část oddělení tvoří komplex několika specializovaných jednotek intenzivní péče, mezi které patří oddělení následné intenzivní péče (NIP), dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) a následné ventilační péče (NVP). Při pracovišti NIP je zřízeno centrum pro domácí umělou plicní ventilaci (DUPV). V současné době máme uzavřenou smlouvu s VZP na 35 lůžek NIP. Lůžka jsou umístěna v jedno až třílůžkových boxech, jsou k dispozici i izolační boxy pro pacienty se závažnými infekčními onemocněními. Technickým zázemím a organizačními opatřeními je zajištěn maximální komfort i soukromí hospitalizovaných nemocných.
Nelůžková část oddělení zabezpečuje především anesteziologickou péči o pacienty při operačních a diagnostických výkonech a neodkladnou péči v rámci nemocnice.
Proč péče právě u nás?
Pacienta vnímáme jako osobnost, plánovitě uspokojujeme jeho potřeby a naplňujeme je individuálně.
PACIENT NIP
Na oddělení následné intenzivní péče poskytujeme léčebně-ošetřovatelskou péči dospělým pacientům, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po akutním kritickém onemocnění, ale jejich zdravotní stav i nadále vyžaduje částečnou nebo úplnou podporu některé ze základních životních funkcí.
Poskytováním léčby těžce nemocným plynule navazujeme na akutní péči z anesteziologicko-resuscitačních oddělení (ARO) či jednotek intenzivní péče (JIP) různých oborů z mnoha nemocnic téměř z celé České republiky.
Pacienti jsou z oddělení následné intenzivní péče dále předáváni do péče DIOP, NVP, standardní akutní nebo následné péče včetně péče rehabilitační, v případě výrazného zlepšení stavu i do domácí péče včetně možnosti DUPV.
Nejčastější onemocnění našich pacientů:
- stavy po závažných infekčních onemocněních různé etiologie a lokalizace s následným multiorgánovým selháním- zejména s respiračním selháním
- chronickáí kritická nemoc různé etiologie
- stavy po rozsáhlých zánětech dýchacích cest a plic
- závažné formy chronické obstrukční plicní nemoci
- plicní fibrózy
- těžké formy ischemické choroby srdeční a srdečního selhání
- stavy po kardiopulmonální resuscitaci s různým stupněm posthypoxického poškození mozku
- stavy po rozsáhlých operačních výkonech včetně neurochirurgických, kardiochirurgických, plicních nebo i transplantačních výkonů
- stavy po polytraumatech včetně mozkolebečních a míšních poranění
- stavy po cévních mozkových příhodách
- neurodegenerativní onemocnění
- neurologická onemocnění s poruchami nervosvalového přenosu
DUPV
Centrum pro DUPV umožňuje i pacientům částečně nebo trvale závislým na přístrojové podpoře dýchání jejich propuštění do domácí péče. V rámci této
služby se postaráme o celý proces převedení pacienta z lůžka NIP do domácího ošetřování včetně technického a personálního zabezpečení.
Naši pacienti v programu DUPV žijí plnohodnotný život, věnují se svým koníčkům, rodině, vychovávají své děti, někteří i nadále pracují.
Stačí jen přeložit pacienta na NIP Nemocnice Ostrov.
Postup, když si budu chtít vzít domů svého nemocného blízkého:
- Domluvíte si úvodní pohovor s lékařem.
- Lékař se seznámí s příběhem vašeho blízkého a následně vám vysvětlí, co je potřeba připravit v domácím prostředí a jaké nutné zázemí mít,
jak probíhá zácvik v dovednostech pro tuto péči, a to včetně eventuálního řešení sociální situace jednotlivých rodin. - Na oddělení OVP naší nemocnice budete proškoleny, jak správně o svého blízkého pečovat. Délka pobytu na oddělení závisí na šikovnosti a rychlosti s jakou budete jednotlivé úkony zvládat.
- Až budete přesvědčeni, že se není čeho bát, absolvujete víkendový pobyt se svým příbuzným na samostatném pokoji, jako doma, ale se
zdravotnickým personálem v záloze. - Termín propuštění domu si po zkušenosti na samostatném pokoji určíte sami
- Dýchací přístroj/ventilátor vám zapůjčíme domů. Veškeré přístrojové vybavení a materiál k tomu potřebný Vám bude poskytován v rámci zdravotního pojištění, bezplatně. Součástí zápůjčky přístrojů je i 24h servis.
- Doma na to nebudete úplně sami – potřebným materiálem Vás bude zásobovat naše koordinátorka, která Vám bude k dispozici pro všechny konzultace a pacienty osobně doma navštěvuje.
- Rádi pomůžeme a poradíme v sociální oblasti.
Bližší informace a konzultace k programu:
primář MUDr. Michal Palivoda a MUDr. Vlasta Vančová
tel.: 353 364 106
Kamila Zikmundová – koordinátorka
731 506 070
ODBORNÁ PÉČE
Péče o kriticky nemocné vyžaduje vysoce specializovanou mezioborovou týmovou práci.
Náš tým tvoří desítky zdravotnických pracovníků, jehož členy jsou zkušení lékaři a lékařky se specializací v oboru Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, zdravotní sestry se specializací v intenzivní péči, v hojení a ošetřování ran nebo v bazální stimulaci, všeobecné sestry, zdravotničtí asistenti, fyzioterapeuti, nutriční terapeut, psycholog a sanitáři nebo pomocní pracovníci ve zdravotnictví.
Na péči se podílí i ostatní oddělení nemocnice formou konsiliárních služeb v oborech neurologie, vnitřního lékařství, kardiologie, gastroenterologie, chirurgie, psychiatrie, rehabilitace, radiodiagnostiky, biochemie, hematologie, mikrobiologie a imunologie. V případě potřeby spolupracujeme se specializovanými pracovišti krajských a fakultních nemocnic.
DUCHOVNÍ PÉČE
Nemocnice nabízí pacientům i rodinným příslušníkům a personálu využít duchovní službu. Každý má právo si duchovní službu vyžádat. Duchovní služba není směřována pouze na věřící, ale je poskytována i těm, kteří se k žádné církvi nehlásí. V případě zájmu duchovní péče prostředkuje nemocnice osobní návštěvu u pacienta. Duchovní služba je poskytována zdarma.
Nemoc může vést k uzavření se a k úzkosti a duchovní služba provází pacienta tímto těžkým obdobím. Může pomoci hledat naději a odpovědi na otázky po smyslu života v době nemoci, umírání a smrti. Duchovní služba spočívá v individuálním přístupu k pacientům.
DUCHOVNÍ SLUŽBA ZAHRNUJE:
✓ zprostředkování návštěvy duchovního
✓ naslouchání
✓ rozhovory
✓ četbu Bible
✓ modlitbu
✓ rozhovory s příbuznými pacientů
✓ doprovázení pozůstalých
KONTAKTY:
Římskokatolická farnost Ostrov
Telefon kancelář: 355 336 401
Mobilní kancelář: 604 835 064
Telefon kněžský privát: 355 336 402
e-mail: farnostostrov@seznam.cz; farnost.ostrov@bip.cz
www.farnostostrov.wordpress.com
Církev československá husitská
Plzeňská diecéze
Tel.: +420 775 541 440, +420 775 541 415
e-mail: kancelar@ccshplzen.cz; sekretariat@ccshplzen.cz
www.ccshplzen.cz
Českobratrská církev evangelická
Mobil: +420 608 100 904
e-mail: ostrov@evangnet.cz
www.ostrov.evangnet.cz
MODERNÍ TECHNICKÉ VYBAVENÍ
Oddělení je nadstandardně vybaveno moderní zdravotnickou technikou. Nemocní jsou hospitalizováni převážně v jedno až dvoulůžkových
boxech vybavených praktickým mobiliářem, centrálním rozvodem medicinálních plynů a monitorovacím a kamerovým systémem napojeným na centrální pracoviště sester. Každý pacient je uložen na moderních polohovatelných resuscitačních lůžkách vybavených antidekubitními matracemi.
Většina pacientů je ventilována nejnovějšími verzemi přístrojů pro umělou plicní ventilaci. Přesnost dávkování léčiv, infuzí a parenterální či enterální výživy zajišťují injekční dávkovače a infusní a enterální pumpy. K vybavení patří i EKG přístroje, defibrilátory, transportní ventilátory a monitory a řada specializovaných přístrojů a pomůcek potřebných k fyzioterapii a ergoterapii. Samozřejmostí je používání mnoha druhů spotřebního materiálu na jedno použití jako jsou např. tracheostomické kanyly, uzavřené odsávací systémy, nebulizátory, různé druhy speciálních katetrů, drénů, nutritivních sond a celé řady dalších materiálů.
Jednotlivá pracoviště jsou napojena do nemocniční počítačové sítě a ke komunikaci a administrativním úkonům využívají její informační systém.
Vybavení našich boxů
- Boxy jsou plně klimatizovány, vybaveny polohovacími křesly, příručními stolky, pomůckami pro polohování na lůžku a bazální stimulaci
- Televize na všech boxech, dle potřeby CD a MP3 přehrávače, možnost připojení WiFi.
- Boxy jsou prosklené se žaluziemi. Je dbáno na respekt k intimitě klienta.
- Návštěvy možné denně.
- Koupele na lůžku na boxu nebo na speciálním pojízdném koupacím lůžku v koupelně.
- Strava individuálně přizpůsobená potřebám klienta.
- Příjemné barevné ladění boxů + individuální výzdoba s možností zapojení rodiny.
- Bazální stimulace
- Na boxu je sada pomůcek k podávání léků, k ošetřování klienta.
- Monitory sleduje a na klienty dohlíží a stará se o ně sestra specialistka. Lékař – atestovaný anesteziolog s praxí v oboru intenzivní péče je ve službě 24hod.denně.
- Na boxech dodržujeme bariérová opatření s používáním ochranných pomůcek, která minimalizují riziko přenosu infekce. Jsou definovány a dodržovány zásady dezinfekce a sterility dle standardu.
- Monitorujeme bakteriální osídlení klientů s možností cíleného zásahu v případě infekce.
- Na oddělení je v pohotovostním stavu resuscitační vozík s defibrilátorem a plnou výbavou.
ODDĚLENÍ NIP V PENTA HOSPITALS
Nemocnice Roudnice nad Labem
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-roudnice/oddeleni/nasledna-intenzivni-pece/
Nemocnice Vrchlabí
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-vrchlabi/oddeleni/nasledna-intenzivni-pece/
Nemocnice Vršovice
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-vrsovice/oddeleni/nasledna-intenzivni-pece/
Následná intenzivní péče Český Brod
https://www.pentahospitals.cz/nasledna-intenzivni-pece-cesky-brod/