Následná intenzivní péče

Následná intenzivní péče

Pacienti závislí na podpoře zákl. životních funkcí.

Kde nás najdete

NIP 1 - suterén hlavní budovy, NIP 2 - 3. patro hlavní budovy

NIP1

NIP 2

vrchní sestra

CENTRÁLNÍ KONTAKT PRO PŘÍJEM PACIENTŮ - KOORDINÁTOR NIPÉČE

Návštěvní hodiny

Návštěvní hodiny

Každý den
15:00 - 17:00

Jiné časy lze individuálně domluvit se zdravotnickým personálem. Děkujeme vám, že jste ohleduplní a dodržujete hygienická opatření – návštěva by neměla jevit známky respiračního onemocnění.

Popis oddělení

Oddělení následné intenzivní péče (NIP) je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.

Nejčastěji jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů.

Hlavním posláním pracoviště následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.

Proč péče právě u nás?

Pacienta vnímáme jako osobnost, plánovitě uspokojujeme potřeby pacienta a naplňujeme je individuálně.

Personální obsazení

prim. MUDr.
Jakub Kravciv

primář

Bronislava Středová

vrchní sestra

Oddělení NIP se v Nemocnici Vrchlabí otevřelo již v roce 2013. V roce 2024 jsme otevřeli další část (rekonstruované prostory v suterénu budovy), která navýšila počet lůžek o 14 dalších v moderních prostorech se špičkovou přístrojovou technikou.  Disponujeme dvoulůžkovými pokoji a také dvěma jednolůžkovými. Snažíme se našim klientům v maximální možné míře každodenně zajišťovat komfort a soukromí.

Pacienti NIP jsou nejčastěji přijímání z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů. Jedná se o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.

U těchto pacientů nejčastěji nastává překlad na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.

 

Náš tým tvoří desítky zdravotnických pracovníků, jehož členy jsou zkušení lékaři a lékařky se specializací v oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, zdravotní sestry se specializací v intenzivní péči, v hojení a ošetřování ran nebo v bazální stimulaci, všeobecné sestry, zdravotničtí asistenti, fyzioterapeuti, nutriční terapeut a sanitáři nebo pomocní pracovníci ve zdravotnictví.

Na péči se podílí i ostatní oddělení nemocnice formou konsiliárních služeb v oborech neurologie, vnitřního lékařství, kardiologie, gastroenterologie, chirurgie, dermatologie, rehabilitace, radiodiagnostiky, atd. V případě potřeby spolupracujeme se specializovanými pracovišti krajských a fakultních nemocnic.

Nemocnice nabízí pacientům i rodinným příslušníkům a personálu využít duchovní službu. Každý má právo si duchovní službu vyžádat. Duchovní služba není směřována pouze na věřící, ale je poskytována i těm, kteří se k žádné církvi nehlásí. V případě zájmu duchovní péče prostředkuje Nemocnice osobní návštěvu u pacienta. Duchovní služba je poskytována zdarma.
Nemoc může vést k uzavření se a k úzkosti a duchovní služba provází pacienta tímto těžkým obdobím. Může pomoci hledat naději a odpovědi na otázky po smyslu života v době nemoci, umírání a smrti. Duchovní služba spočívá v individuálním přístupu k pacientům.

Duchovní služba zahrnuje:

  • zprostředkování návštěvy duchovního
  • naslouchání
  • rozhovory
  • četbu Bible
  • modlitbu
  • rozhovory s příbuznými pacientů
  • doprovázení pozůstalých

Kontakty

Římskokatolická farnost, děkanství Vrchlabí
ThDr. Jiří Šlégr
nám. Míru 287, 543 01 Vrchlabí
Telefon: 721 609 898731 645 349
V urgentních případech – kněz: 604 690 294

Československá církev husitská
Mgr. Vladimír Hraba
Krkonošská 21, 543 01 Vrchlabí
Telefon: 721 606 876499 422 962

Českobratrská církev evangelická
Michael Pfann
Farní sbor ČCE ve Vrchlabí
Českých Bratří 112, 543 01
Telefon: 605 028 995

Oddělení má špičkovou techniku – resuscitační lůžka i systémy centrální monitorace životních funkcí. Samozřejmostí moderního oddělení pak je i vybavení všech pokojů internetem, televizory a dalším příslušenstvím a je zajištěno respektování soukromí pacientů.

Všechny lůžka jsou polohovací, s aktivní antidekubitní matrací. Příslušenstvím každého lůžka je monitor vitálních funkcí, který je centrálně sledovaný na sesterně, dýchací přístroj, centrální rozvod medicinálních plynů, odsávačka, lineární dávkovače a pumpy, pomůcky k polohování a rehabilitaci.

červenec 2024

Milé oddělení OAM a NIP,

ráda bych jménem svým a celé své rodiny chtěla poděkovat celému oddělení za skvělý, vlídný a přátelský přístup k mé mamince (babičce), která u vás bojovala o život a mohla proto v pondělí 8. 7. oslavit své 68 narozeniny. Jak říká ona sama: „…moje první narozeniny.“

Vřelé srdečné poděkování patří panu primáři, všem lékařům, sestřičkám, zdravotním bratrům, ošetřovatelkám a ostatnímu personálu, který mamince pomáhal, dodával správnou pozitivní energii a podporoval v její nesnadné cestě k uzdravení, vrácení do běžného života.

Jsme opravdu velmi rádi, že mamince pomohli boj vyhrát. Tímto chceme říci, jak moc si jejich práce vážíme a ze srdce chceme ještě jednou velmi pěkně poděkovat všem zaměstnancům na obou odděleních NIP a OAM za jejich nasazení.

S přáním krásného života, rodina ze Špindlerova Mlýna