Následná intenzivní péče
Pacienti závislí na podpoře základních životních funkcí.
Rychlý kontakt
CENTRÁLNÍ KONTAKT PRO PŘÍJEM PACIENTŮ - KOORDINÁTOR NIPÉČE
Návštěvní hodiny
Informace po telefonu je možné podávat pouze na základě dohodnutého hesla každý den mezi 13 – 14 hodinou.
Popis oddělení
Oddělení následné intenzivní péče (NIP) a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP) na Praze 4 je nové pracoviště Nemocnice Vršovice, které nám dovoluje lépe reagovat na rostoucí potřeby pacientů a poskytovat jim špičkovou péči v moderním a komfortním prostředí.
Oddělení NIP je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.
Nejčastěji jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů.
Hlavním posláním pracoviště následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.
V naší péči kombinujeme špičkovou medicínu s lidským přístupem jak k pacientovi, tak k celé jeho rodině, pro kterou je taková situace obrovskou zátěží.
Personální obsazení
Bc. Věra Pavlíková
O nás
Poskytujeme péči pacientům, kteří již nepotřebují specializované léčebné a diagnostické výkony, nicméně péče o ně je stále vysoce intenzivní. Úkolem následné intenzivní péče je nejen vyřešení zdravotního problému, ale i nácvik sebeobslužných dovedností a snaha o resocializaci pacienta.
Disponujeme celkovou kapacitou 24 lůžek NIP a 8 lůžek DIOP.
Pacient NIP
Na lůžkách NIP přijímáme pacienty, u kterých již došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či úrazu a jsou mimo bezprostřední ohrožení života, ale ještě se jim neobnovila některá ze životních funkcí. Jsou tedy částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, na umělé plicní ventilaci.
Ještě před několika desítkami let tito lidé měli s těmito diagnózami mizivou šanci na přežití, natož na návrat do běžného života. To ale změnil právě vznik moderních pracovišť NIP a DIOP. Ani s moderní technikou přitom nejde o nic jednoduchého a vše se odvíjí především od špičkově kvalifikovaného personálu.
Nejčastější onemocnění:
- stavy po závažných infekčních onemocněních bakteriálního, virového nebo mykotického původu různé lokalizace s následným multiorgánovým selháním
- stavy po rozsáhlých zánětech dýchacích cest a plic
- závažné formy chronické obstrukční plicní nemoci
- plicní fibrózy
- těžké formy ischemické choroby srdeční a srdečního selhání
- stavy po kardiopulmonální resuscitaci s různým stupněm hypoxického poškození mozku
- stavy po rozsáhlých operačních výkonech včetně neurochirurgických, kardiochirurgických, plicních nebo i transplantačních výkonů
- stavy po polytraumatech včetně mozkolebečních a míšních poranění
- stavy po cévních mozkových příhodách
- neurodegenerativní onemocnění
- neurologická onemocnění s poruchami nervosvalového přenosu
Odborná péče
Oddělení NIP nabízí komplexní léčebnou i ošetřovatelskou péči, dále rehabilitační péči, ergoterapii, služby zdravotně sociální pracovnice, nutričního terapeuta a dalších specialistů, kteří s námi externě spolupracují.
O pacienty se stará lékařský tým anesteziologů a ošetřovatelský tým erudovaných sester, sanitářů a fyzioterapeutů. Aplikujeme v denním cvičení špičkové rehabilitační postupy, speciálně vytvořené pro jednotlivé diagnózy, a ty přizpůsobujeme potřebám našich pacientů.
Péče je poskytována se zaměřením na spolupráci s rodinami nemocných v souladu s konceptem bazální stimulace. Důraz je kladen jak na zlepšení fyzické kondice pacientů, tak na jejich duševní a sociální pohodu.
Bazální stimulace
Koncept funguje na principu stimulace pacienta, aby lépe vnímal své tělo a následně se lépe dokázal zapojit do komunikace s okolím.
Základními technikami jsou somatická, orální, vestribulární a vibrační stimulace.
Právě tyto druhy vnímání poskytují člověku pocit jistoty. Somatické vnímání je zprostředkováno kůží. Vestibulární aparát má schopnost určit polohu v prostoru a uvědomit si pohyb, a vnímání vibrací pomáhá člověku cítit celým tělem procházející chvění, hlasy, tóny, zvuky a toto vše zpracovat.
Podněty, které v péči poskytujeme, musí být vysoce individualizované, zohledňující jedinečnost každého člověka, jeho dosavadní zkušenosti a prožitý život. Důležitým faktorem je zapojení někoho z nejbližších osob pacienta do procesu.
Základem úspěchu metody je před zahájením terapie pečlivé odebrání autobiografické anamnézy.
Fyzioterapie
Jejím cílem je především zlepšení respiračních funkcí, snaha o převedení klienta na spontánní ventilaci a prevence vzniku komplikací vznikajících z dlouhodobého upoutání na lůžko. Posturální terapie s co nejčasnější vertikalizací klienta zvyšuje jeho šance na propuštění do domácího prostředí.
Neméně podstatnou částí v péči o pacienty je také jejich polohování. Všichni pacienti, kteří jsou schopni samostatného pohybu, jsou v pravidelných intervalech polohováni, aby nedošlo ke vzniku sekundárních změn.
Pacienti absolvují fyzioterapeutická cvičení denně v závislosti na aktuálním zdravotním stavu a stavu vědomí. Využíváme celou škálu metod a postupů, mezi něž patří:
- dechové cvičení, míčkování a kašlací asistent
- techniky měkkých tkání a mobilizace kloubů
- kineziotaping
- léčebná tělesná výchova založená na analytickém podkladu (posilování, cévní gymnastika)
- léčebná tělesná výchova založená na neurofyziologickém podkladu (Vojtova metoda reflexní lokomoce, Brunkow a akrální koaktivační terapie)
Ergoterapie
Terapie „prací“, která pomocí zapojení pacienta do nějaké smysluplné aktivity posiluje obnovení jeho schopnosti zvládnout každodenní činnosti, a zapojit se tak v určité míře do každodenního života.
Podporuje duševní pohodu a umožňuje sociální interakci s okolím.
Duchovní péče
Každý má právo si duchovní službu vyžádat. Duchovní služba není směřována pouze na věřící, ale je poskytována i těm, kteří se k žádné církvi nehlásí. V případě zájmu o duchovní péči ze strany rodiny nebo pacienta zprostředkujeme osobní návštěvu u pacienta. Duchovní služba je poskytována zdarma.
Moderní technické vybavení
Oddělení je vybaveno technikou pro kontinuální monitoring životních funkcí. Příslušenstvím každého lůžka je monitor vitálních funkcí, který je centrálně sledovaný na sesterně, dýchací přístroj, centrální rozvod medicinálních plynů, odsávačka, dokovací stanice s infuzními pumpami a dávkovači, enterální pumpa, komunikační zařízení sestra-pacient.
Samozřejmostí jsou polohovací lůžka s antidekubitními matracemi a rehabilitačními pomůckami, které napomáhají urychlení léčebného procesu.
O pacienty na celkem 32 lůžkách pečuje kvalifikovaný a zkušený personál.
Oddělení NIP v Penta Hospitals
Nemocnice Ostrov
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-ostrov/oddeleni/centrum-komplexni-nasledne-intenzivni-a-anesteziologicke-pece/?part=2
Nemocnice Vrchlabí
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-vrchlabi/oddeleni/nasledna-intenzivni-pece/
Nemocnice Roudnice nad Labem
https://www.pentahospitals.cz/nemocnice-roudnice/oddeleni/nasledna-intenzivni-pece/
Následná intenzivní péče Český Brod
https://www.pentahospitals.cz/nasledna-intenzivni-pece-cesky-brod/