Jako u všech nemocí, které nás mohou potkat, je i u sezónní chřipky nejlepší prevence. S podzimem a chladnějšími dny se blíží termín, kdy je nejlepší čas na očkování proti tomuto virovému onemocnění, které může být za určitých okolností velmi komplikované.
Chřipka bývá v očích pacientů často zaměňována s jinými onemocněními – jak chřipku rozpoznat, léčit a především jak samotnému onemocnění zabránit vysvětluje MUDr. Jan Draský, praktický lékař Ambulance Penta.
„Chřipka je virové onemocnění napadající dýchací cesty. Klinické potíže přicházejí velmi rychle – „z hodiny na hodinu“, a jsou hlavně celkového charakteru. Bývá vysoká horečka, bolesti svalů a kloubů, může se vyskytnout dušnost a neproduktivní kašel. Místní příznaky jako je bolest v krku, či rýma jsou méně časté,“ popisuje MUDr. Jan Draský z Ambulance Penta. „Onemocnění se šíří kapénkovou cestou, tedy vzduchem, ale i kontaminovanými předměty nebo třeba podáním ruky. Je tedy zapotřebí dodržovat základní hygienická opatření, mýt si ruce a hlavně být ohleduplný, například kašlat pouze do kapesníku, vyhýbat se kolektivu, či přímo nosit roušku,“ pokračuje MUDr. Draský.
„Léčba je v nekomplikovaném případě symptomatická, tzn. hlavně klid na lůžku a užívání běžně dostupných léčiv snižující horečku a tlumící bolesti. Mezi tyto léky patří paracetamol, ibuprofen a další. Při bakteriálních komplikacích se nasazuje léčba antibiotiky, či přímo antivirotickými léky – toto však je zapotřebí zřídkakdy a léčba je následně vedena cestou infekční ambulance. Onemocnění běžně odeznívá samovolně za 1-2 týdny, za jistých okolností se ale může komplikovat například zápalem plic (ať už přímo virovým, či nasedající bakteriální superinfekcí – hlavně senioři a imunitně oslabení), či virovým zánětem srdečního svalu, který může vést až k potřebě transplantace srdce (spíše mladší a opakovaně chřipku přecházející jedinci), “ vysvětluje MUDr. Draský.
Chřipka je vysoce nakažlivá, sami však můžeme do jisté míry ovlivnit, jestli se nakazíme, pomáhá očkování. Očkovací látka se připravuje každý rok tak, aby byla účinná na takový virus chřipky, který se bude v daném roce pravděpodobně vyskytovat. „Očkování proti chřipce je bezpečné, a to i pro těhotné ženy od druhého trimestru a děti od 6 měsíců věku. Očkování podstatně snižuje výskyt onemocnění chřipkou, ale také zmírňuje průběh onemocnění i komplikací, pokud se přesto vyskytne. Ideálním časem pro očkování je říjen až listopad, ochrana nastupuje cca za 14 dní po aplikaci,“ vysvětluje lékař.
Očkování je buďto hrazeno v plné výši zdravotní pojišťovnou – pro klienty nad 65 let věku, osoby s chronickými onemocněními (diabetes, astma, choroby srdce a cév, hemodialýza, choroby krve po transplantaci krvetvorných buněk), nebo je placeno přímo klientem, pokud nesplňuje žádné z výše uvedených kritérií. Cena je v takovémto případě 300 Kč a je k dispozici ve všech ordinacích Ambulance Penta.
SLUNCE? POZOR NA NĚJ!
Pokožku je nutné ošetřit ochrannými přípravky s dostatečně vysokým UV faktorem a důležité je též neopomenout péči po opalování. Zvýšenou pozornost by měli pokožce věnovat lidé se světlou kůží, znaménky a samozřejmě malé děti. Nejen v souvislosti s opalováním je potřeba věnovat se mateřským znaménkům. Včasné odhalení melanomu může odvrátit následky, kterým by se snad každý chtěl vyhnout.
S obdobím častého střídání teplot přichází období zvýšeného výskytu nachlazení. Osvědčeným prostředkem je dostatek čerstvého vzduchu a otužování – například střídání studené a teplé vody při sprchování. S otužováním bychom však nikdy neměli začínat v době, kdy na nás již „něco leze“. Nesmíme ani zapomínat na faktory, které náš imunitní systém oslabují. Jde především o stres, nedostatek spánku, nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření či nedostatečnou výživu.
Dalšími možnostmi jsou pak očkování proti chřipce či různé medikamenty, o kterých se můžete poradit v kterékoli naší ambulanci praktického lékaře, kde vám aplikaci a očkování rovnou provedou.
V případě, že chřipce či nachlazení podlehnete, nemoc nepřecházejte a navštivte nás!
Snad nikde v Evropě není tradice houbaření a příprava jídel z hub tak oblíbená jako u nás. V prázdninových měsících se tak zvyšuje riziko otravy houbami. Jedním důvodem je znalost nebo spíše ne moc dobrá znalost některých houbařů co se týče jednotlivých hub. Dalším problémem je ukládání hub. Při sbírání hub například do igelitové tašky se houby zapaří a jedlá houba se najednou stává nejedlou. Potíže si také způsobíte nesprávnou tepelnou úpravou hub, což sice nezpůsobí klasickou otravu, ale takzvanou pseudootravu, která není životu nebezpečná, ale pořádně Vás z ní zabolí břicho. Je nutné myslet také na to, že houby jsou sice zdravé, ale náročné na trávení.
Máme jednoduché rady:
Vzhledem ke zvýšenému výskytu klíšťat připomínáme některá preventivní opatření, která by nikdo z nás neměl podceňovat.
Nejúčinnější ochranou před přisátím klíštěte je volba správného ošacení a obutí, použití repelentů s obsahem DEET, pravidelná prohlídka těla během doby strávené v přírodě, následně pečlivá prohlídka po návratu a okamžité odstranění klíštěte v případě, že na těle nějaké najdete.
Pokud je klíště objeveno včas, není důvod k panice. Klíště nevypouští nebezpečné látky bezprostředně po zakousnutí. Samozřejmě ale čím déle je zakousnuté, tím více stoupá riziko nákazy. Je vhodné místo po vynětí klíštěte kontrolovat, pokud se objeví červená skvrna s centrálním projasněním či jakékoliv známky zánětu, ihned navštivte svého praktického lékaře, který nález zkontroluje, eventuálně Vám předepíše antibiotika a odebere krev na potřebná kontrolní vyšetření. S vyndaným klíštětem zacházejte vždy jako s infekčním materiálem.