Následná péče

Následná péče

Dlouhodobá ošetřovatelská a rehabilitační péče.

Rychlý kontakt

Kontakty

MUDr. Iva Žejdlová

primář léčebny

Mgr. Dana Hejduková

hlavní sestra

Mgr. Alena Doulová, DiS

sociální pracovnice

Popis oddělení

Lůžková část disponuje 59 lůžky rozdělenými do dvou ošetřovatelských stanic. Zdravotní péči zajišťuje tým kvalifikovaných lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů, fyzioterapeutů a dalších odborných pracovníků.

Pacientům jsou k dispozici pokoje s elektricky polohovatelnými postelemi a TV. Léčebna je stavebně členěna do dvou pater a suterénu s rehabilitací. V přízemí se soustřeďují pacienti vyžadující specializovanou péči avšak částečně soběstační, v patře se léčí pacienti s vysokým stupněm závislosti na pomoci další osoby. Tomuto uspořádání odpovídá náležité zajištění potřebným počtem zdravotnického personálu.

Léčebna je situována v postupně rekonstruovaném objektu. Pokoje jsou jedno, dvou, třílůžkové a jeden je více lůžkový. Koupelny k zajištění hygieny nepohyblivých pacientů jsou prostorné a speciálně vybavené. Dostupnost pomocných laboratorních vyšetření je denně zajištěna.
Specializovanou lékařskou péči přímo v léčebně poskytují: geriatr a rehabilitační lékař.

Podávání informací o zdravotním stavu pacientů:

  • osobně
  • telefonicky (383 372 864) v případě nutnosti v době od 13:00 do 14:30 hod.
    Upozorňujeme, že volající musí znát heslo pro telefonickou komunikaci.

Léčebna je především určena pacientům překládaným z akutního lůžka nemocnice, u kterých byla stanovena diagnóza a odezněla akutní fáze onemocnění a kteří potřebují následnou komplexní ošetřovatelskou, rehabilitační a psychosociální péči. Na základě lékařského doporučení jsou i přímo z domova přijímáni pacienti vyžadující podobný charakter péče, zejména pacienti se současným výskytem několika chorob vylučujících zvládnutí ošetřovatelské péče v domácím prostředí.

Pokud je léčba indikována lékařem, pobyt v léčebně hradí zdravotní pojišťovna.

Mezi nejčastější důvody poskytované následné zdravotní péče patří:

  • ztráta soběstačnosti, doléčení po úrazech, ortopedických a jiných operacích, stavy po amputacích dolních končetin
  • zmírnění bolestí a rehabilitace při postižení pohybového ústrojí při degenerativních onemocněních kloubů a páteře
  • stavy po cévních mozkových příhodách a jiná neurologická onemocnění
  • komplikace povšechné i mozkové aterosklerosy, demence, péče o nemocné s psychickou degradací
  • ošetřování chronických ran a kožních defektů

 

Cílem léčby je zmírnění obtíží pacienta, či zlepšení jeho zdravotního stavu do té míry, aby byl pokud možno schopen návratu do domácího prostředí a dalšího soběstačnějšího a kvalitnějšího prožívání života.

Důraz klademe na aktivní práci ošetřovatelského personálu a nácvik soběstačnosti. Snažíme se o to, aby pacient trávil v naší léčebně jen dobu k léčení nezbytně nutnou a v maximální možné míře vycházíme vstříc potřebám nemocných. Ze strany ošetřujícího personálu má pacient zajištěno zachování důstojnosti a mlčenlivosti o důvěrných informacích o svém zdravotním stavu.

Při nástupu k pobytu v Nemocnici Volyně s.r.o. potřebujete s sebou tyto doklady: občanský průkaz, průkaz pojištěnce, event. diabetické či jiné zdravotní průkazy týkající se chronické léčby, dostupné doklady o Vaší nemoci (překladová zpráva), a především doporučení k přijetí, potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, pokud Vám byla vystavena.

Při přijetí na lůžkové oddělení Vám bude na zápěstí připevněn plastový identifikační náramek, na kterém bude uvedeno Vaše jméno a příjmení, rok narození. Barevné označení identifikačního náramku určuje případná zdravotní rizika /diabetickou dietu/. Tímto opatřením chceme zajistit, aby byla zdravotní péče vždy poskytována správnému pacientovi.

Při příjmu s Vámi sepíše sekretářka nemocnice Informovaný souhlas pacienta s hospitalizací, kde souhlasíte s pobytem a dáváte informace o osobách Vám blízkých, kterým chcete poskytnout informace o Vašem zdravotním stavu. Po přijímacích formalitách Vám bude přiděleno lůžko a získáte informaci, kdo je Vaším ošetřujícím lékařem. S veškerými dotazy se obracejte na ošetřujícího lékaře (vhodný čas je při lékařské vizitě) a kdykoliv v případě potřeby na všeobecnou sestru.

Sebou doporučujeme přinést:

  • Doklady (občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, event. diabetické či jiné zdravotní průkazy týkající se chronické léčby)
  • Doporučení praktického lékaře nebo specialisty k následné léčbě či rehabilitaci nebo překladovou zprávu odesílajícího zařízení
  • Věci osobní hygieny (žínku, ručník, kapesník, hřeben, kartáček na zuby, pastu, mýdlo, toaletní papír, holicí potřeby …)
  • Bačkory či jiné lehké, ale pokud možno pevné boty, župan, pyžamo, event. domácí oblečení, osobní prádlo
  • Osobní kompenzační pomůcky /brýle, naslouchadla atd./, případně i ortopedické pomůcky, ortézy ve vlastnictví pacienta (hole, protézy, chodítka, inval. vozík apod.)

Nedoporučujeme: mít u sebe dražší šperky, větší množství peněz, vkladní knížky apod.

Po stabilizaci stavu nebo ukončení léčby pacienty propouštíme buď domů nebo do ústavů sociální péče. Další potřebnou návaznou péči po propuštění domů zajistíme v součinnosti s rodinou a praktickým lékařem, například pečovatelskou službu nebo i odbornou zdravotní službu prostřednictvím agentur domácí péče. O indikovaném transportu sanitkou rozhoduje na základě zdravotního stavu lékař.

Běžná délka léčebného pobytu může být až 3 měsíce dle aktuálního zdravotního stavu pacienta.

O datu propuštění Vás bude informovat ošetřující lékař předem, abyste si mohl/a zajistit včas odvoz domů nebo požádat všeobecnou sestru o objednání sanitního vozu k přepravě.

Při propuštění z nemocničního ošetření Vás ošetřující lékař poučí o dalším postupu léčení. Pokud nebudete při poučení něčemu rozumět, neváhejte se zeptat. Při propuštění obdržíte lékařskou zprávu a léky dle domluvy na 3 dny. Do tří dnů od propuštění ohlaste u svého praktického lékaře návrat z nemocnice. Jen tak si zajistíte návaznost léčby.

Předčasné propuštění z léčebny může být na základě Vašeho přání a to po sepsání písemné žádosti, tzv. negativního reversu.

Pacientům léčebny zajišťujeme možnost převodu důchodů a jiných peněžních částek na adresu léčebny. Česká pošta však nemůže peníze doručovat jednotlivým pacientům na pokoje, proto pověřená administrativní pracovnice léčebny peníze přebírá a vede pacientům kartu přijatých a vydaných peněz. Menší obnosy jsou na požádání v úředních hodinách vydávány pacientům proti jejich podpisu. Výběr větší finanční částky je nutné předem ohlásit. Má-li převzít peněžní obnos příbuzný pacienta, musí být k tomu zmocněn plnou mocí od pacienta. V případě úmrtí jsou veškeré finanční prostředky a cennosti předmětem dědického řízení. Léčebna informuje o těchto prostředcích notáře. Do ukončení dědického řízení nemohou být peníze vydány příbuzným.