Nemocnice Volyně je zdravotnické zařízení se zaměřením zejména na následnou a rehabilitační péči. Areál nemocnice je umístěn v poklidné části příjemného pošumavského městečka Volyně, asi 12 km od Strakonic, směrem na Vimperk.

Historie

 • 1. leden 2024

  Nemocnice Vimperk a Volyně součástí Penta Hospitals

  Nemocnice Vimperk a Volyně součástí Penta Hospitals

  Nemocnice ve Vimperku a ve Volyni se staly součástí zdravotnického holdingu Penta Hospitals CZ. Převzetím obou zařízení od dosavadního vlastníka BH – MEDICAL ze skupiny MEDICON PRONATAL tak Penta Hospitals dál upevňuje svou pozici na českém zdravotnickém trhu.

 • 2012

  Sociální lůžka

  Sociální lůžka

  Od roku 2012 jsou sociální lůžka registrovanou sociální službou.

 • 1996

  Vznik Nemocnice Volyně s.r.o.

  Vznik Nemocnice Volyně s.r.o.

  Od roku 1996 existuje Nemocnice Volyně s.r.o jako provozovatel nestátního zdravotnického zařízení se zaměřením na následnou a rehabilitační péči.

Aktuality

O stavbě volyňské okresní nemocnice se jednalo již od poloviny 60. let 19. století. Postupně byly získávány finanční prostředky a hledáno vhodné místo na stavbu.

V květnu 1882 se okresní zastupitelstvo usneslo o stavbě veřejné nemocnice, stavba byla započata ještě téhož roku. V průběhu roku 1883 stavba úspěšně pokračovala, v měsíci červnu byl do stavby vložen pamětní spis o stavbě, který je zde v kovovém pouzdře zazděn dodnes, ale zatím nebyl nalezen. Na jaře 1884 byla stavba nemocnice již zcela hotova a pozemek kolem ní byl osázen stromy. Oficiálně byla ale nemocnice slavnostně otevřena až 1. srpna 1885, kdy byla vysvěcena vikářem Matějem Kubíčkem z Čestic.  Traduje se, že pásku nemocnice slavnostně přestřihla sama arcivévodkyně Alžběta (Sissi).

Nemocnice Volyně byla první nemocnicí svého druhu na jihu Čech, svým způsobem raritou, měla na tu dobu nevídanou úroveň.

K první velké adaptaci nemocnice došlo až v roce 1928, kdy byly ještě k nemocnici přistavěny další hospodářské budovy. V roce 1932 pak ještě vznikl tuberkulózní pavilon, specializoval se na léčbu kostní tuberkulózy.

Za roky své existence prodělala volyňská nemocnice četné transformace. Od okresní nemocnici přes internu dvě až k léčebně dlouhodobě nemocných. Tou je od roku 1976.