Rozhovor – kardiolog MUDr. Miroslav Vítovec

Rozhovor – kardiolog MUDr. Miroslav Vítovec

Co vás lákalo právě na oboru kardiologie?

Chtěl jsem původně studovat matematiku nebo teoretickou fyziku, ale na poslední chvíli jsem se rozhodl pro medicínu. Proto jsem tam hledal obor, který by byl co nejvíce podobný fyzice a matematice, což kardiologie je. Ale dostal jsem se k ní nakonec náhodou. Po pátém ročníku medicíny jsem získal možnost absolvovat letní stáž v tehdy pro nás nedostupné kapitalistické cizině. Psal se rok 1986 a já jsem jako jediný z ročníku dostal povolení vyjet do Vídně, kde mě zařadili na kardiologii. A obor se mi zalíbil.

V čem je kardiologie podobná matematice?

Kardiolog vyšetřuje srdce (pumpa), cévy (trubky), proudění v nich se řídí hemodynamickými zákony. Patologie si kardiolog musí představit v prostorovém útvaru – deskriptivní geometrie. Vyšetřování se provádí přístroji využívající fyziku. EKG, echokardiografie, ultrazvukové vyšetření cév, katetrizace srdce katetry sledující tlakové a elektrické změny v srdci, Kardiolog musí mít schopnost si v prostoru představit různé projekce snímků z různých úhlů při vyšetření za použití kontrastní látky.

Přes 20 let jste pracoval v IKEMu. Jak jste se tam dostal?

Na vojně jsem se přihlásil na konkurz na kardiologii do IKEM v Praze – tehdy asi nejlepší kardiologické pracoviště u nás. Při konkurzu se mi podařilo uplatnit znalosti, které jsem získal na stáži ve Vídni. V IKEMu jsem se přes 20 let věnoval neinvazivní kardiologii (chlopenním vadám a echokardiografii) a vyšetřování cév.

Jsou nějaké novinky, které hýbou světem kardiologie?

Pro mě je to diagnostika a řešení arytmií katetrizačně. Jedná se o minimálně invazivní metodu léčby poruch srdečního rytmu, kdy pomocí speciálních tenkých a ohebných elektrod (katétrů) zničíme abnormální tkáně v srdci, která zodpovídá za vznik této poruchy. Je to metoda poměrně nová a velmi efektivní.

Kromě jiného pracujete jako vedoucí lékař v kardiologické ambulanci na klinice Vršovická zdravotní. S jakými kardiologickými potížemi sem za Vámi pacienti nejčastěji chodí?

V ambulanci kardiologa se nejčastěji setkáváme s pacienty s vysokým krevním tlakem, s ischemickou chorobou srdeční, poruchou metabolismu lipidů a s arytmiemi. Je důležité říct, že pokud jsou pacienti správně a včas léčeni, tak průběh onemocnění je příznivý. U těchto diagnóz je zcela zásadní spolupráce nemocného.

Mohou být potíže i psychického nebo psychosomatického rázu?

Ano, mohou být, ale i naopak celá řada lidí potíže bagatelizuje a řada vážně nemocných žádné potíže mít nemusí.
Srdce, to je pumpa – kulovitý útvar, který se stahuje a tím zajišťuje proudění krve. Správný směr toku usměrňují chlopně (ventily). Impuls ke stažení je vysílán z jednoho místa v srdci – řídící jednotky. Aby se srdeční sval stahoval potřebuje i výživu, to zajištují tepny na srdci. Srdce pracuje neustále. Vidíte, co všechno se může pokazit.
Porouchá se řízení, pacient má arytmie, tuto část léčí arytmologie.
Porouchá se výživa (Ischemická choroba srdeční), řešením je invazivní kardiologie.
Porouchají se chlopně, zde zasáhne kardiochirurg.
Na první pohled jednoduchá pumpa – srdce je řešena celou řadou úzce specializovaných kardiologů.

Je něco, co Vám v procesu léčby pacienta vadí?

Asi ne přímo vadí, ale divila byste se, jak velké procento pacientů považuje bolest na prsou zcela jasně za problém srdce. Může to být ale cokoli.
Bohužel praxe je často taková, že pacient přijde s žádankou, kde je již uvedené konkrétní vyšetření. Za mě je však logický postup jiný. Pacient přijde s problémem, který ho trápí a kardiolog rozhodne jaké použije metody k vyšetření. Lékař z jiného oboru, natož laik, by neměl určovat konkrétní provedené vyšetření.

Zmínil jste bolest na prsou. Ona není vždy signálem, že je se srdcem něco v nepořádku?

Ne není. Lidské tělo reaguje na něco, co je špatně. A může se to projevit bolestí, můžete cítit nedostatek vzduchu nebo máte divný pocit, ale nedokážete ho třeba popsat. Bolest na hrudi může být způsobena celou řadou příčin (například od páteře) a naopak bolest ve zcela jiných částech těla může být od srdce (např. bolest v čelisti).
V řadě případů lze odhadnout příčinu potíží například podle toho, jak pacient vstoupí do ordinace nebo jak se chová.
Bohužel poslední dva roky je tento odhad výrazně zhoršen nošením roušek. Nevidím pacientovi pořádně do tváře, nevidím mimiku, nevidím reakce na mé otázky. Jen slyším odpověď, která může být často zavádějící.

Jaké je spektrum vyšetření u vás v ambulanci?

Kardiologická ambulance nabízí základní neinvazivní vyšetření srdce a krevního oběhu, na základě kterého je pacient léčen nebo odeslán k dalšímu vyšetření na konkrétní specializovaná pracoviště. Máme k dispozici měření saturace kyslíku, klidové EKG, zátěžové EKG, 24h monitorování EKG (Holter EKG), 24h monitorováni tlaku, ultrazvukové vyšetření srdce – echokardiografie.
Velký důraz v léčbě dávám na vysvětlení problému a aktivní spolupráci pacienta.
Například u hypertoniků, při nutnosti pravidelného měření tlaku v domácích podmínkách, učím pacienty reagovat na náhle vzniklé situace změny tlaku, a jak správně vyhodnotit, kdy si je pacient schopný pomoct sám, a kdy je už nutné volat pohotovost.

Máte pro nás nějaké doporučení, jak na zdravé srdce?

Zcela běžné a pořád opakované rady – pohyb, správná výživa a kontroly. Vše je nutné brát s rozumem. Nezkazit si pro zdraví život. Snažit se znát svoje tělo a rozumně se pozorovat a sledovat.
Velkou roli v kardiologii hrají i predispozice. Vědět jaké máte v rodině problémy. Co sledovat, jak se chovat. I pohyb musí být v rozumné míře. V žádném případě neplatí že čím více tím lépe. Zvolit i správný druh pohybu, musí vám vyhovovat vzhledem k vaší konstituci.
Velmi důležitá jsou preventivní vyšetření. Při provedení základního kardiologického vyšetření (odběry, EKG, echo srdce, vyšetření karotid ev. při arytmiích + Holter EKG) lze velmi dobře odhadnou stav vašeho kardiovaskulárního aparátu (srdce a cév) a případně navrhnout léčbu a režimová opatření.

A Vy sám je dodržujete?

Snažím se 😊 Rád cestuji a rád trávím aktivně volný čas – mám rád kolo, běžky, sjezdovky a golf. Velkým koníčkem je pro mě obytné auto, které stále předělávám a vylepšuji. Jsem chalupář a kutil.

Blíží se svátek sv. Valentýna, lze tedy s nadsázkou říci, že k Vám chodí pacienti i se zlomeným srdcem?

Chodí, ale nikdy nepřiznají pravou příčinu svých potíží. Je to ale poznat.

Medailonek – MUDr. Miroslav Vítovec

Kardiolog a angiolog s více jak 30letou praxí na významných českých pracovištích.
Je členem České kardiologické společnosti, opakovaně byl zvolen do výboru echokardiografické společnosti. Je členem České angiologické společnosti. Má atestace z vnitřního lékařství, kardiologie a angiologie. Od roku 1986 pracoval na Klinice kardiologie IKEM v Praze, kde se věnoval neinvazivní kardiologii (chlopenním vadám a echokardiografii) a vyšetřování cév.
Nyní působí jako kardiolog a angiolog specialista v Centru pohybové medicíny prof. Pavla Koláře, na klinice Vršovická zdravotní a.s. jako vedoucí lékař kardiologické ambulance a na pracovišti MEDISCAN GROUP, s.r.o.