
Zimní měsíce jsou spojené s chladným počasím, vlhkem a mrazem. Také se rádi prohřejete po příchodu domů horkou sprchou nebo vanou? Nebo naopak zimu vítáte a v rámci prevence se otužujete? Pojďme se tedy blíže podívat na tyto dva fenomény.
Voda se používala k léčení a relaxaci už ve starověku a její pozitivní účinky na psychické i fyzické zdraví využíváme dodnes. I doma si tak můžete připravit malé lázně, jen je potřeba správně volit teplotu koupele podle požadovaného účinku a přizpůsobit délku koupele.
Obecně lze říct, že horká voda zvyšuje tělesnou teplotu a uvolňuje svaly. Tento synergický efekt uklidňuje lidské tělo nejen po fyzické, ale i psychické stránce. Domácí koupel v teplé vodě, pak ideálně poslouží jako relaxace po náročném dni.
Nesmíme ale zapomínat, že horká koupel má i výrazné sedativní účinky, a tak si musíme dát pozor, abychom ve vaně neusnuli. Je také vhodné ji zařadit až na konec dne, když už nechceme podávat žádné výkony.
Horká koupel spustí v těle řadu procesů jako snížení tlaku puštěním krve do celého těla, snížení periferního odporu pro srdce a zvýšení minutového srdečního objemu při zvýšení srdeční frekvence – výsledkem toho je prokrvení a prohřátí celého těla včetně tělesného jádra a svalů. To poté nastartuje proces pocení, které trvá i po skončení koupele. Po koupeli by si tak člověk měl chvilku odpočinout, a až poté co skončí pocení, si jít lehnout. Další možností je zakončit horkou koupel studenou sprchou (začít vlažnou postupně přejít až k nejstudenější), čímž dosáhneme na periferii malé cévní gymnastiky, a ještě lepší dodávky živin a kyslíku.
Obecně se dá říct, že bychom se horkým koupelím neměli oddávat denně. Podle odborníků je zdravější se pravidelně sprchovat a vanu zařadit jen jednou za týden.
Lidé s vysokým krevním tlakem a ti, kteří trpí rizikem srdečních onemocnění, by v horké vodě neměli trávit dlouhý čas vůbec. Stejně tak ženy, které trápí časté záněty močových cest.
Pro domácí relaxaci by měla mít voda 38 °C až 40 °C, ideální doba strávená ve vaně je do 30 minut. Velmi horká koupel nad 40 °C je už záležitostí odborné fyziatrické péče a do domácí spa nepatří.
Studená nebo dokonce i ledová voda se používá jako prostředek tzv. otužování. O co více je samotná koupel méně příjemná, tím lepších účinků dosáhnete. A není nutné ponořit rovnou celé tělo. Zvýšení pozornosti a soustředění na práci postačí i opláchnutí rukou a obličeje.
Maximálních účinků ale samozřejmě dosáhnete při pravidelném otužování celého těla. Pravidelnou chladovou terapií dosáhnete posílení obranyschopnosti těla posílením imunity a stimulací funkce štítné žlázy, čímž se sníží produkce stresového hormonu, jehož vyšší hladiny mohou z dlouhodobého hlediska snižovat Vaši imunitu.
Pravidelné otužování Vám pomůže v boji se stresem. Ze začátku bude Vaše tělo pobyt v ledové vodě vyhodnocovat jako velkou zátěž a reagovat bude stresovou reakcí (zrychlení dechu, zvýšení tlaku krve, zrychlení tepové frekvence). Postupně ale dojde k adaptaci a tyto projevy odezní. U otužilce dojde k přeladění autonomního vegetativního nervového systému. Výsledkem pro Vás bude, že se budete cítit klidnější a vyrovnanější. Běžné stresové situace, ať už psychické nebo fyzické, pro Vás nebudou tak zátěžové. V neposlední řadě je to pak pocit štěstí, koupel v ledové vodě totiž v těle během chvilky vyplaví endogenní opiáty – endorfiny.
Základem otužování je tzv. domácí otužování. Začátečníci by se měli denně sprchovat studenou vodou. Nejlepší je začít vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat.
Doporučuje se spíše podstoupit studenou sprchu ráno, kdy je účinek mnohem vyšší. Studenou vodou se můžeme otužovat i večer, tím ale nenahradíme ranní otužování, pouze ho doplníme. Večer je třeba se otužovat dvakrát déle než ráno.
Otužování je vhodné pro každého člověka, jen děti a starší lidé by se měli otužovat mírněji. Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, proberte možnosti otužování se svým lékařem. Otužováním můžete předejít nemocem z nachlazení, vysokému tlaku i alergiím. Stáváte se i psychicky více odolní vůči stresu nebo jiným poruchám.
Optimální pro zdravý život je začít s otužováním v dětství a provozovat ho celoživotně. Začněte postupně, v ideálním případě, každý den nebo alespoň pravidelně. Po třech týdnech se projeví první pozitivní účinky, takže nezoufejte a vydržte.
Odměnou nám bude vybudování silné obranyschopnosti organismu, snížení rizika vysokého krevního tlaku, lepší reakce na změny počasí a kvalitnější prokrvování těla, které napomáhá dobrému stavu svalů a kloubů.
A protože jeden z našich lékařů – vedoucí lůžkové rehabilitace MUDr. Vítězslav Ježek – je velký příznivec otužování, trochu jsme ho vyzpovídali a tady máte jeho postřehy.
„Od malička jsem spíše chladnomilný člověk, nemám rád horko. Celoročně chodím v krátkých kalhotách a nosím i méně vrstev. Pravda je, že jsem nebyl úplně příznivcem studené vody, ale poslední dobou jsem začal i s touto formou otužování. Zatím pouze sprcha, která je pro mne snadno dostupná. Nejhorší je, stejně jako u jiných počátků, prvotní odhodlání a chuť dosáhnout změny.
K otužování ale nepatří jen pravidelné sprchování či koupel ve studené vodě, je nutné i pravidelné větrání bytu či pracovního prostředí, redukce tepelných isolantů (oblečení), pravidelné pohybové aktivity.
To vše přispívá ke zlepšení imunity, kvality života i lepší psychické odolnosti. Já za sebe musím říct, že jsem ve srovnání se svými vrstevníky méně nemocný, výrazně se mi zlepšila i alergie a obecně se cítím lépe.“
Je jasné, že není třeba váhat a do otužování se směle může pustit téměř každý. A s čím začnete Vy?