Popis oddělení

Oddělení následné intenzivní péče (NIP) je určeno k péči o pacienty, u nichž došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění, neobnovila se některá ze životních funkcí a jsou dosud částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, typicky na umělé plicní ventilaci.
Nejčastěji jsou přijímáni pacienti z akutních lůžek ARO, JIP operačních a neoperačních oborů.
Hlavním posláním pracoviště následné intenzivní péče je bezpečné a v závislosti na stavu pacienta rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a překlad nejčastěji na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP), standardní oddělení následné nebo dlouhodobé lůžkové péče, či propuštění pacienta do domácí péče.

Pacienta vnímáme jako osobnost, plánovitě uspokojujeme potřeby pacienta a naplňujeme je individuálně.  V rámci celkové péče o pacienta se zabýváme specializovanou léčbou ran, včetně intervence lékaře pro hojení ran a jako jedno z mála zařízení tohoto typu se specializujeme i na léčbu pacientů s popáleninami  (autotransplantáty, nanotechnologie).

 

Na lůžkách NIP přijímáme pacienty, u kterých již došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či úrazu a jsou mimo bezprostřední ohrožení života, ale ještě se jim neobnovila některá ze životních funkcí. Jsou tedy částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, na umělé plicní ventilaci.

Ještě před několika desítkami let tito lidé měli s těmito diagnózami mizivou šanci na přežití, natož na návrat do běžného života. To ale změnil právě vznik moderních pracovišť NIP a DIOP. Ani s moderní technikou přitom nejde o nic jednoduchého a vše se odvíjí především  od špičkově kvalifikovaného personálu.

Nejčastější onemocnění:

  • stavy po závažných infekčních onemocněních bakteriálního, virového nebo mykotického původu různé lokalizace s následným multiorgánovým selháním
  • stavy po rozsáhlých zánětech dýchacích cest a plic
  • závažné formy chronické obstrukční plicní nemoci
  • plicní fibrózy
  • těžké formy ischemické choroby srdeční a srdečního selhání
  • stavy po kardiopulmonální resuscitaci s různým stupněm hypoxického poškození mozku
  • stavy po rozsáhlých operačních výkonech včetně neurochirurgických, kardiochirurgických, plicních nebo i transplantačních výkonů
  • stavy po polytraumatech včetně mozkolebečních a míšních poranění
  • stavy po cévních mozkových příhodách
  • neurodegenerativní onemocnění
  • neurologická onemocnění s poruchami nervosvalového přenosu

Péči o nemocné zajišťuje tým lékařů anesteziologů, zdravotních sester se specializovaným vzděláním ARIP, všeobecných zdravotních sester, rehabilitačních pracovníků a pomocného zdravotnického personálu. Naši zaměstnanci se neustále vzdělávají ve svém oboru a sdílení zkušenosti v rámci odborných kongresů a seminářů.

Úzce spolupracujeme s lékaři specialisty (chirurg, psycholog-psychiatr, internista, neurolog, stomatolog, radiolog) dle individuálních potřeb našich pacientů.
V rámci celkové péče o pacienta se zabýváme také hojením ran a jako jedno z mála NIP zařízení i hojením popálenin. Na našem oddělení provádíme bronchoskopické vyšetření a zavádíme a využíváme moderní cévní přístupy.

Jsme si vědomi, že dlouhodobý pobyt na lůžku je pro pacienta náročný, proto se snažíme i o maximální komfort a soukromí našich pacientů.

Oddělení má k dispozici špičkovou techniku pro kontinuální monitoring každého pacienta, V.A.C. systém (podtlaková terapie pro komplikované hojení ran) a specializujeme se na léčbu pacientů s popáleninami  (autotransplantáty, nanotechnologie).

Všechny lůžka jsou polohovací. Příslušenstvím každého lůžka je monitor vitálních funkcí, který je centrálně sledovaný na sesterně, dýchací přístroj, centrální rozvod medicinálních plynů, odsávačka, enterální pumpa, pomůcky k polohování a rehabilitaci, komunikační zařízení sestra-pacient.

Samozřejmostí oddělení pak je i vybavení všech pokojů internetem, televizory a dalším příslušenstvím a je zajištěno respektování soukromí pacientů.