16.02.2021

Sokolovští hokejisté se rozhodli darovat život

Hráči hokejového Baníku Sokolov se rozhodli přispět k vylepšení nepříznivé zdravotní situace v Karlovarském kraji. Darovali krevní plazmu.

Hráči hokejového Baníku Sokolov se rozhodli přispět k vylepšení nepříznivé zdravotní situace v Karlovarském kraji. Darovali krevní plazmu, která slouží k výrobě životně důležitých léků a zároveň by se v budoucnu mohli zapojit i do programu dárcovství tzv. rekonvalescentní plazmy, která se používá při léčbě těžkých případů onemocnění covid-19.

Plazmu darovala třetina základního hráčského kádru včetně kapitána Tomáše Rohana i realizační tým s generálním manažerem Davidem Soukupem. Většina z dárců nákazu koronavirem prodělala a po odebrání protilátek by se mohli zapojit i do dárcovství rekonvalescentní plazmy.

„Situace v Karlovarském kraji je hodně špatná, a právě rekonvalescentní plazmy, která pomáhá zlepšovat stav těžce nemocných pacientů, je fatální nedostatek. Většina z nás má navíc s těžkým průběhem nemoci ve svém okolí vlastní zkušenost, proto byla naše ochota pomoci veliká „ uvedl generální manažer Baníku David Soukup.

Odběr plazmy zabere hodinu času a není potřeba žádná rekonvalescence. Hráči proto hned následující den mohou naskočit zpátky na led a do tréninku.

„Přemýšleli jsme, jak pomoci našemu zdravotnictví v současné složité době a darování plazmy nám přišlo jako dobrý nápad, ke kterému se navíc může přidat skoro každý. Chtěli bychom proto touto cestou vyzvat i další dárce, třeba naše fanoušky, aby svou plazmu darovali. Jsme přeci jeden tým, tak pojďme do toho“ dodal kapitán HC Baník Tomáš Rohan.

Plazmu hráči darovali v Dárcovském centru Sokolovské nemocnice, které je v provozu od loňského roku. Darovat rekonvalescentní plazmu je možné nejdříve dva týdny po uzdravení, dále pak další 2-3 měsíce, poté hladina vytvořených protilátek ve většině případů klesá.

„Potřebujeme trvale doplňovat a udržet dárcovskou základnu, potřeba plazmy se stále zvyšuje. Oceňujeme ochotu hráčů Baníku plazmu darovat. Věřím, že se jim u nás bude líbit a budeme se při odběrech vídat pravidelně,“ komentuje MUDr. Zuzana Fialová, primářka Dárcovského centra Sokolov.

Odběr plazmy

Odběr plazmy, tzv. plazmaferéza, trvá zhruba 40 minut a spočívá v odfiltrování tekuté části krve – – plazmy z odebírané krve. Ta se pak vrátí zpět do tělního oběhu. Z krevní plazmy se vyrábí životně důležité léky. Ty se využívají například při léčbě těžkých popálenin, u pacientů s rakovinou, hemofilií a u řady dalších nemocí. Plazmu nelze, stejně jako krev, uměle vyrobit a proto je zásadní dobrovolné dárcovství.

Rekonvalescentní plazma

V průběhu infekce Covid-19 se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání, je jednou z možností, jak nemocné s infekcí covid-19 léčit.Nejnovější aktuality

Nezařazené 12.02.2021

I přes aktuální opatření nadále poskytujeme péči, kterou potřebujete

Potřebujete ošetřit? Máte naplánované vyšetření? Naše nemocnice poskytuje zdravotní péči bez omezení!

Nezařazené 21.01.2021

Nová magnetická rezonance v Nemocnici Sokolov slibuje zkrácení čekací doby na vyšetření

Přesněji - nejen zkrácení čekací doby, ale i přesnější výsledky slibuje nový přístroj Magnetom AVANTO Fit, který Nemocnice Sokolov pořídila ke konci roku za necelých 16 milionů korun. Během vánočních svátků proběhla instalace a v polovině ledna už bude sloužit pacientům.

Nezařazené 01.12.2020

Přístrojové vybavení do nemocnice za téměř milion korun pořídilo město Sokolov

Rehabilitační pomůcky, resuscitační vozíky nebo novorozenecké polohovací lůžko mohla pořídit Nemocnice Sokolov během celého roku 2020 díky poskytnutému daru od města Sokolov. Město tak plní dohodu zavřenou s nemocnicí každým rokem.