14.01.2020

Sokolovská nemocnice nabízí biologickou léčbu kožních onemocnění

Sokolovská nemocnice léčí lupénku, atopický ekzém i jiná kožní onemocnění pomocí revoluční biologické…

Sokolovská nemocnice nabízí biologickou léčbu kožních onemocnění

 Sokolovská nemocnice léčí lupénku, atopický ekzém i jiná kožní onemocnění pomocí revoluční biologické léčby.

V současné době se týká čtyřiceti pacientů, z toho 31 trpí lupénkou (psoriázou), 6 atopickým ekzémem a 3 mají hidradenitidu (chronické kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou zánětlivých ložisek ve formě abscesů nebo bolestivých bulek, především v místech zvýšeného kožního tření, pozn. aut.).
„Perspektivy pacientů s lupénkou i dalšími chorobami se v souvislosti se zavedením biologické léčby výrazně zlepšily. Tato léčba cíleně zasahuje do patogenetického procesu těchto onemocnění. Kritéria pro biologickou léčbu jsou pevně daná rozsahem, tíží onemocnění a dosavadní léčbou,“ vyzdvihla přínos bioléčby primářka kožního oddělení sokolovské nemocnice Helena Němcová.

Biologická nebo také cílená léčba je podle ní převratem v léčbě autoimunitních onemocnění, má větší možnosti a zatím i progresivnější výsledky, než všechny předchozí metody. Vzhledem k nákladnosti biologické léčby je určena pacientům se závažnějším rozsahem nemoci. V Karlovarském kraji je podle posledních statistik téměř dva tisíce pacientů s lupénkou, podle odborníků touto nemocí trpí dvě až tři procenta obyvatel. Ještě větší procento výskytu onemocnění evidují lékaři u atopického ekzému. „Tady se prevalence pohybuje mezi 15 až 20 procenty u dětí, u dospělých je výskyt nižší,“ uvádí primářka. „Do léta 2019 jsme léčili 23 pacientů s lupénkou a 3 pacienty s hidradenitidou. Od září 2019 přibylo dalších 6 pacientů s lupénkou a nově 6 pacientů s atopickou dermatitidou,“ doplňuje.

Biologická léčba je nejnovějším typem systémové léčby využívané pro řadu onemocnění. Cílí na imunitní systém, kde blokuje vybrané komunikační signály a vždy se zaměřuje jen na malou část imunitního systému, kde problém vzniká. Pacienti si jednou za dva týdny až tři měsíce aplikují injekci do podkoží břicha. Vzhledem k tomu, že je tato terapie drahá, pojišťovny ji proplácí pouze pacientům se závažnou formou nemoci, u kterých zánět pokrývá značnou část těla. Do sítě osmnácti specializovaných pracovišť, kde se lupénka může léčit biologicky, byla sokolovská nemocnice zapsaná už v roce 2009.

V září minulého roku tu rozšířili množství diagnóz, které zde léčí.
Lupénka je velice zrádná nemoc, nezasahuje pouze kůži, ale i další místa na těle respektive celý organismus. Projevy lupénky jsou obvykle lokalizovány na kůži, nehtech a ve vlasech, velmi často jsou postiženy klouby. Vedle takzvané psoriatické artritidy, tedy onemocnění kloubů, se s lupénkou často pojí i metabolický syndrom, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění či vysoký krevní tlak. Častou komplikací jsou i deprese. Lupénka má i značný dopad na kvalitu života pacientů, jejich fyzickou funkci a pracovní produktivitu. Závažná forma onemocnění zkracuje i délku života.

Zhruba 50 procent pacientů má lupénku v mírné formě, které lze léčit lokálními prostředky. U středně těžkých a těžkých forem onemocnění pak bývá nutná léčba systémová, která zahrnuje fototerapii UVB zářením, konvenční systémovou léčbu a nyní i biologickou léčbu,“ uzavřela Němcová.Nejnovější aktuality

Nezařazené 03.08.2022

Iktové centrum obhájilo evropský certifikát

Iktové centrum Nemocnice Sokolov obhájilo evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation). Ta je potvrzením vysokých standardů tohoto centra a garancí, že pacient dostává v sokolovské nemocnici kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostickou i léčebnou péči jako v nejlepších iktových centrech v Evropě. V Sokolově ji ročně využije kolem 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou.

Nezařazené 20.05.2022

Přijďte si nechat zkontrolovat svou kůži

Přijďte si do naší nemocnice bez objednání a zdarma nechat zkontrolovat svou kůži. V rámci Evropského dne melanomu Vám ve středu 25. května od 8.00 do 12.00 a poté od 13.00 do 15.00 hodin otestujeme mateřská znaménka a další pigmentové skvrny na kůži. Vyšetření provádíme ručním dermatoskopem.

Nezařazené 20.05.2022

Měření glykémie (hladiny cukru v krvi)

Přijďte si nechat ZDARMA bez objednání vyšetřit glykémii (hladinu cukru) ve Vaší krvi. Odběry se budou konat v pátek 27. 5. od 7.30 do 11.00 hodin na oddělení Klinické biochemie a hematologie v pavilonu C, 1. patro.