20.06.2018

Odborníci ze sokolovské nemocnice léčí pět vážně nemocných pacientů pomocí konopí

Některým vážně nemocným pacientům z Pracoviště léčby bolesti Sokolovské nemocnici se možná uleví. Lékaři je začali léčit pomocí kapslí léčebného konopí (cannabis). Na západě Čech takto léčí…

Odborníci ze sokolovské nemocnice léčí pět vážně nemocných pacientů pomocí konopí

Některým vážně nemocným pacientům z Pracoviště léčby bolesti Sokolovské nemocnici se možná uleví. Lékaři je začali léčit pomocí kapslí léčebného konopí (cannabis). Na západě Čech takto léčí pacienty pouze v Plzni, Mostu a Teplicích. Pokud se léčba osvědčí vyzkouší medikament i pacienti s neurologickou diagnózou.
 
 Lékaři z Pracoviště léčby bolesti v Nemocnici Sokolov léčí vážně nemocné pacienty pomocí kapslí léčebného konopí (cannabis). Speciální kapsle, které pacienti polykají, připravují odborníci z lékárny v sokolovské nemocnici ve spolupráci s lékaři. Podle primáře Pracoviště léčby bolesti Josefa Trnky je hlavním důvodem využití této metody léčby snaha pomoci těžce nemocným pacientům s velkými bolestmi. „Jedná se o pacienty, kteří jsou resistentní na dostupné metody léčby. Chceme jim nabídnout alternativu a pomoci jim tam, kde standardní metody selhávají,“ uvedl Trnka. Důrazně přitom dodává, že se jedná striktně o použití léčebné, a to u přesně definovaných případů za jasně daného návodu užívání. Rozhodně se nejedná se o léčbu substituční ani o předpis pro „rekreační užívání“.
 
Je to typ podpůrné léčby, která je vedena pod dohledem lékaře a samozřejmě je v souladu s platnou legislativou předepisována pacientům s chronickou, neztišitelnou bolestí. Ta vzniká například v souvislosti s onkologickým onemocněním, degenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva (autoimunitní onemocnění, při kterých vznikají v těle protilátky proti vlastním součástem organismu). Dále imunopatologickými stavy, s neuropatickou bolestí, eventuálně bolestí při zeleném zákalu, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu.

Léčba je zatím v úplných počátcích. „První výsledky budeme mít ve druhé polovině června, ve všech případech se jedná o pacienty, kde i malé zlepšení stavu bude velkým úspěchem,“ dodal primář. Léčba se aktuálně týká pěti pacientů. „Větší množství či dokonce pokračování léčby není nyní možné, protože léčebné konopí je na trhu nedostatek,“ vysvětlil.

Konopí pro léčebné použití jsou usušená vrcholičnatá samičí květenství rostliny Cannabis sativa L. (konopí seté) nebo Cannabis indica L. (konopí indické). Hlavní účinné látky představují kanabinoidy, mezi nimiž vynikají svým účinkem Δ-9-tetrahydrocannabinol (THC) a cannabidiol (CBD). Dalšími obsahovými látkami jsou zejména silice, terpeny, flavonoidy a alkaloidy. Za účinky konopí jsou zodpovědné kanabinoidy (THC, CBD) v kombinaci s dalšími látkami.
Konopí, které je určeno pro léčebné použití, je produkováno na úrovni léčivé látky a jeho pěstování , zpracování i následná preskribce striktně podléhá zákonným předpisům. Takovéto konopí vždy obsahuje přesně definované množství účinných látek a do lékáren je dodáváno v odpovídající kvalitě, která je stanovena právními předpisy.

Do budoucna předpokládají lékaři ze sokolovské nemocnice, že začnou konopí předepisovat i při neurologických potížích, zejména při spasticitě (zvýšené svalové napětí). „Nebo též po úrazech páteře s poškozením míchy, po úrazech mozku, u jinak  nezvladatelného třesu u Parkinsonovy choroby,“ jmenuje Trnka.
 
K letošnímu 27.dubnu je v celé České republice registrováno jen 29 lékařů, kteří mají oprávnění konopí předepisovat a asi 35 lékáren, které mohou léčebné konopí vydávat. Nejbližší pracoviště s oprávněním se nalézají v Mostě a Plzni, dvě lékařky takto léčí v Teplicích.
Aktuálně se jedná o léčbu, kterou si hradí pacient, jedna dávka vychází na zhruba 40Kč. Případnou úhradu prostředků potřebných k léčbě si může pacient individuálně domluvit se svou zdravotní pojišťovnou.Nejnovější aktuality

Nezařazené 03.08.2022

Iktové centrum obhájilo evropský certifikát

Iktové centrum Nemocnice Sokolov obhájilo evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation). Ta je potvrzením vysokých standardů tohoto centra a garancí, že pacient dostává v sokolovské nemocnici kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostickou i léčebnou péči jako v nejlepších iktových centrech v Evropě. V Sokolově ji ročně využije kolem 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou.

Nezařazené 20.05.2022

Přijďte si nechat zkontrolovat svou kůži

Přijďte si do naší nemocnice bez objednání a zdarma nechat zkontrolovat svou kůži. V rámci Evropského dne melanomu Vám ve středu 25. května od 8.00 do 12.00 a poté od 13.00 do 15.00 hodin otestujeme mateřská znaménka a další pigmentové skvrny na kůži. Vyšetření provádíme ručním dermatoskopem.

Nezařazené 20.05.2022

Měření glykémie (hladiny cukru v krvi)

Přijďte si nechat ZDARMA bez objednání vyšetřit glykémii (hladinu cukru) ve Vaší krvi. Odběry se budou konat v pátek 27. 5. od 7.30 do 11.00 hodin na oddělení Klinické biochemie a hematologie v pavilonu C, 1. patro.