21.01.2021

Nová magnetická rezonance v Nemocnici Sokolov slibuje zkrácení čekací doby na vyšetření

Přesněji - nejen zkrácení čekací doby, ale i přesnější výsledky slibuje nový přístroj Magnetom AVANTO Fit, který Nemocnice Sokolov pořídila ke konci roku za necelých 16 milionů korun. Během vánočních svátků proběhla instalace a v polovině ledna už bude sloužit pacientům.

Přesněji – nejen zkrácení čekací doby, ale i přesnější výsledky slibuje nový přístroj Magnetom AVANTO Fit, který Nemocnice Sokolov pořídila ke konci roku za necelých 16 milionů korun. Během vánočních svátků proběhla instalace a v polovině ledna už bude sloužit pacientům.

„Samotná výměna přístroje trvala asi týden, ale poté bylo nutné vyměnit a renovovat celou kabinu v níž se přístroj nachází a samozřejmě také kompletně obměnit celé technické zázemí. Měnila se tedy podlaha, elektroinstalace, primární okruh chlazení i strop včetně osvětlení. Jde tedy o zcela nové, mnohem modernější pracoviště. První týden v lednu probíhala ještě kalibrace a najíždělo se magnetické pole, ve druhém týdnu pak probíhalo školení personálu,“ uvedl Ing. Jan Roudnický, biomedicínský inženýr zdravotní skupiny Penta Hospitals CZ, který měl celý proces výměny na starost. 

Pro více než 5ti tunový přístroj bylo nezbytné také doplnit přes 1000l kapalného hélia o teplotě -270°C, kterým se magnet při havárii musí zchladit.

„K nové rezonanci jsme pořídili také nové cívky a software, čímž se pole diagnostiky rozšíří. Nová je též cívka na zobrazení prsu, která doplní v některých případech vyšetření na mamografu,“ doplnil Roudnický.

Magnetická rezonance je zobrazovací technika, která slouží především pro zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Touto metodou lze získat řezy určitých částí těla až po 3D obraz celého orgánu. Dokáže odhalit degenerativní onemocnění mozku, páteře, kloubů nebo zpřesnit diagnostiku onemocnění srdce a cév. Jedná se o jednu z nejcitlivějších metod pro zobrazení mozku, míchy, svalů, šlach či kloubů, která navíc probíhá bez možného škodlivého ionizačního záření.

Vyšetření na rezonanci si žádá více času než třeba rentgen či CT (počítačová tomografie). Proto nebývá čekací lhůta na vyšetření dva ani tři měsíce výjimkou.

Magnetická rezonance je umístěna na radiologickém oddělení v pavilonu B, je v provozu 7 dní v týdnu a jeho plynulý provoz zajišťuje laborant a lékař.Fotogalerie

Nejnovější aktuality

Nezařazené 03.08.2022

Iktové centrum obhájilo evropský certifikát

Iktové centrum Nemocnice Sokolov obhájilo evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation). Ta je potvrzením vysokých standardů tohoto centra a garancí, že pacient dostává v sokolovské nemocnici kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostickou i léčebnou péči jako v nejlepších iktových centrech v Evropě. V Sokolově ji ročně využije kolem 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou.

Nezařazené 20.05.2022

Přijďte si nechat zkontrolovat svou kůži

Přijďte si do naší nemocnice bez objednání a zdarma nechat zkontrolovat svou kůži. V rámci Evropského dne melanomu Vám ve středu 25. května od 8.00 do 12.00 a poté od 13.00 do 15.00 hodin otestujeme mateřská znaménka a další pigmentové skvrny na kůži. Vyšetření provádíme ručním dermatoskopem.

Nezařazené 20.05.2022

Měření glykémie (hladiny cukru v krvi)

Přijďte si nechat ZDARMA bez objednání vyšetřit glykémii (hladinu cukru) ve Vaší krvi. Odběry se budou konat v pátek 27. 5. od 7.30 do 11.00 hodin na oddělení Klinické biochemie a hematologie v pavilonu C, 1. patro.