Spánková laboratoř

Ordinační hodiny

Vyšetření probíhá pondělí do čtvrtka.

Kontakt

Objednávky: 604 280 502, pondělí – pátek 7:00 - 8:00 a 14:00 – 15:00.

Objednáváme pouze pacienty s doporučením od obvodního lékaře, kardiologa, plicního lékaře, ORL či neurologa.

UPOZORNĚNÍ: Momentálně přijímáme pouze nové pacienty, tedy nepřebíráme pacienty z jiných zařízení, kam už dochází. Ne, že bychom nechtěli, ale čekáme ještě na akreditaci, která nám to umožní. Děkujeme za pochopení.

Spánková laboratoř se zabývá diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku (pozor, nikoli poruchy spaní).

Pokud se budíte unavení, nevyspalí, s bolestmi hlavy, suchem v ústech, máte pocit, že se nedokážete soustředit, případně Vás okolí upozorňuje na chrápání během spánku – pak Vaše potíže mohou souviset se syndromem spánkové apnoe.

Nižší dodávka kyslíku tkáním při chrápání a zástavách dechu podmiňuje zvýšené riziko kardiovaskulárních nemocí, cévních mozkových příhod, obezity, či vede ke zkrácení průměrné délky života.

Jak vás vyšetříme

Vyšetření poruchy spánku je prováděno během jedné noční hospitalizace pomocí moderního elektronického systému, který skrze počítačový záznam vyhodnotí kvalitu vašeho spánku, kterou pak zhodnotí kompetentní lékař.

Zjistíme, zdali příčinou Vašich problémů není právě spánková apnoe a poté vás kontaktujeme.  Pokud tuto poruchu dýchání ve spánku zjistíme, existuje pomoc, a my ji pro Vás dokážeme nalézt.

Je třeba vědět, že z potvrzeného syndromu spánkové apnoe ale pro Vás mohou vyplývat i určité limitace. Například od stanovení diagnozy do dořešení problematiky není dle platné legislativy možné řídit motorové vozidlo, při zavedené terapii již řízení bezproblémově možné je. Dále pokud se jako nejvhodnější léčebná metoda jeví přetlaková ventilace, je nutné přijmou určitý dyskomfort a během nočního spánku přidělený přístroj k podpoře dechu pravidelně používat – jde o základní podmínku úspěšné léčby.

Jak vše probíhá a co s sebou

Do přijímací ambulance přijďte prosím mezi 13:30 – 14:00 hod., kde proběhne vstupní lékařské vyšetření.
Příjmová ambulance pro spánkovou laboratoř se nachází v pavilonu A, kde výtahem A1 vyjedete do 1 (prostory neurologického Sona krkavic).
Není nutné se hlásit na centrálním registru.

S sebou je nutné přinést:

 • zdravotnickou dokumentaci (popř. doporučení)
 • chronickou medikaci

Následně se prosím dostavte do 20:00 hod. na lůžkové oddělení neurologie, pavilon A, přízemí, kde se nachází spánková laboratoř. Zde Vás sestra doprovodí na pokoj a připojí na přístroj.

S sebou si vezměte:

 • pohodlné pyžamo (nutné kvůli připnutí přístroje)
 • knihu nebo časopis na čtení, křížovky…
 • hygienické potřeby
 • přístroj přetlakové ventilace (pokud máte přidělen)

Není vhodné s sebou brát elektroniku (notebook, tablet, přenosnou TV, přenosné DVD, rádio atd.), kvůli kvalitě vyšetření a kvalitě spánku.  Nepožívejte alkohol min. 48 hod. před vyšetřením.

Za osobní věci a cennosti si pacient ručí sám.

Parkovat můžete na parkovišti před centrálním registrem, parkování budete mít po celou noc zdarma.

Desatero spánkové hygieny

 1. Od pozdního odpoledne (4 – 6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
 2. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3 – 4 hodiny před ulehnutím.
 3. Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3 – 4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
 4. Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
 5. Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
 6. Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
 7. Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
 8. V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18 – 20 ºC).
 9. Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ±15 minut.
 10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.