20.05.2022

Měření glykémie (hladiny cukru v krvi)

Přijďte si nechat ZDARMA bez objednání vyšetřit glykémii (hladinu cukru) ve Vaší krvi. Odběry se budou konat v pátek 27. 5. od 7.30 do 11.00 hodin na oddělení Klinické biochemie a hematologie v pavilonu C, 1. patro.

Přijďte si nechat ZDARMA bez objednání vyšetřit glykémii (hladinu cukru) ve Vaší krvi.
Odběry se budou konat v pátek 27. 5. od 7.30 do 11.00 hodin na oddělení Klinické biochemie a hematologie v pavilonu C, 1. patro.
Odběry jsou určeny pro dospělé. Dostavte se, pokud možno na lačno.
O výsledcích budete informováni e-mailem nejpozději do druhého dne.
– Diabetes mellitus (DM) neboli cukrovka je souhrnný název několika onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi.
– V České republice se s diabetem léčí téměř milion pacientů. Dalších asi 250 000 s onemocněním žije nevědomky.
– Mezi nejčastější rizikové faktory diabetu patří nedostatek pohybu a spánku či nezdravá strava. Rizikovým faktorem je také kouření a stres.
– Mezi nejčastější pozdní komplikace cukrovky patří diabetická nefropatie (poškození ledvin), diabetická retinopatie (poškození oční sítnice) a diabetická noha.
Nepodceňujte prevenci!


Nejnovější aktuality

Nezařazené 20.05.2022

Přijďte si nechat zkontrolovat svou kůži

Přijďte si do naší nemocnice bez objednání a zdarma nechat zkontrolovat svou kůži. V rámci Evropského dne melanomu Vám ve středu 25. května od 8.00 do 12.00 a poté od 13.00 do 15.00 hodin otestujeme mateřská znaménka a další pigmentové skvrny na kůži. Vyšetření provádíme ručním dermatoskopem.

Nezařazené 14.03.2022

Pomyslný žebříček vedly cizí předměty v oku

Cizí předměty v oku a různé typy zánětů dominovaly v uplynulém roce provozu očního oddělení Nemocnice Sokolov. To je jediným lůžkovým zdravotnickým zařízením svého druhu na území Karlovarského kraje, které zároveň provozuje jedinou oční pohotovost v regionu. “Loňský rok byl pro nás poněkud atypický. Celé oddělení bylo několik týdnů uzavřeno a jeho kapacita byla využita pro péči o pacienty s covid. To se samozřejmě odrazilo i v objemu a částečně také ve struktuře výkonů za rok 2021,” bilancuje primář oddělení Andrej Farkaš. V době epidemie poklesl především počet plánovaných výkonů, které bylo možné odložit na, pro pacienty i personál, méně rizikové období. V uplynulém roce tak bylo na očním oddělení Nemocnice Sokolov hospitalizováno celkově 1200 pacientů. Počet operací dosáhl čísla 1350 a objem katarakt, tedy operací šedého zákalu, činil 820. Celkově pak oddělení v roce 2021 ošetřilo dohromady 25 783 pacientů. “K tomuto číslu je pak nutné připočítat dalších více než 3600 ošetření na pohotovosti oční ambulance Nemocnice Sokolov,” poukazuje primář Farkaš. V průměru tak jen zde lékaři ošetřili 15 pacientů denně. Nejčastěji šlo o cizí předměty v oku, jako jsou třeba kousky kovu odletující při broušení. Dále převažovaly různé druhy zánětů, jako je třeba zánět spojivek, rohovek, duhovky, nebo zrakového nervu. Často přitom šlo, hlavně u úrazů, o poměrně dramatické situace. “Asi nejzávažnějším případem, se kterým jsme se v loňském roce setkali, bylo devastující poranění hlavy kotoučem okružní pily. Vedle zničujícího a nevratného poškození oka došlo k i rozsáhlé poranění lebky a celý případ jsme museli řešit společně s neurology, stomatochirurgy a dalšími specialisty. Bylo to neskutečně náročné, ale společným úsilím se nakonec podařilo pacienta zachránit a dnes může vést v zásadě plnohodnotný život, což považuji, s ohledem na rozsah zranění, za velký úspěch,” říká Farkaš. I přes složitou epidemickou situaci pak v loňském roce oční oddělení Nemocnice Sokolov zrekonstruovalo také své operační sály a v nadcházejících měsících se připravuje také na další část postupné obměny technického vybavení.

Nezařazené 28.02.2022

Nemocnice Sokolov otevřela spánkovou laboratoř

První polygrafickou spánkovou laboratoř v Karlovarském kraji otevřela pro veřejnost Nemocnice Sokolov. Nové pracoviště se zabývá diagnostikou a léčbou poruch dýchání ve spánku, především syndromu spánkové apnoe. Dosud museli lidé za specializovanými službami tohoto druhu dojíždět do Plzně nebo Chomutova. “Je to určitě velký posun, který zlepší dostupnost diagnostiky pro pacienty v našem kraji, i komfort, proto-že odpadne dojíždění na vzdálená pracoviště,” říká Aleš Novák, vedoucí lékař iktového centra neurologického oddělení nemocnice Sokolov. Podobné problémy se totiž týkají velkého počtu lidí a zdaleka nejde jen o známé hlasité chrápání. “Je to obecně podceňovaný problém. Řada lidí si neuvědomuje, že chrápání může být signálem poměrně závažných zdravotních problémů. A riziko následků není vůbec malé,” konstatuje lékař. Lidé by se proto měli soustředit i na další průvodní jevy možného onemocnění. “Pokud se budíte unavení, s bolestmi hlavy, suchem v ústech, nebo máte přes den problém se soustředit a cítíte nadměrnou únavu, nebo máte pocit, že se nedokážete soustředit, tak to může souviset se syndromem spánkové apnoe. A to znamená, že vedle chrápání a zástav dechu je u vás i větší riziko kardiovaskulárních nemocí, mozkových příhod, obezity, či kratší délka života,” upozorňuje doktor Novák. Příčiny takových obtíží ale není možné zjistit při běžném ambulantním vyšetření a je nutná specializovaná diagnostika. Ta ale dosud v Karlovarském kraji chyběla. “V tuto chvíli provádíme vyšetření vždy od pondělí do čtvrtku a pacient se může na úvodní vyšetření do ambulance objednat i bez doporučení odborného lékaře,” vysvětluje doktor Novák s tím, že na počátku očekávají v Sokolově větší nával, ale do budoucnosti by měla být kapacita čtyř až pěti pacientů týdně pro potřeby kraje dostačující. Pobyt ve spánkové laboratoři přitom není pro pacienta nijak zatěžující. “Samotné vyšetření je prováděno během jedné noční hospitalizace pomocí moderního elektronického systému, který umí průběh spánku následně i vyhodnotit. Získaná data pak slouží lékařům k další diagnostice. Při ní zjistíme, zdali vaše problémy nevychází právě ze spánkové apnoe a poté pacienta kontaktujeme za účelem dohodnutí dalšího postupu,” dodává Aleš Novák s tím, že pro pacienty je k dispozici i každý pracovní den od 7:00 do 8:00 a dále od 14:00 do 15:00 hodin telefonní linka 604 280 502, na které se lze objednat na konzultaci a případné vyšetření.