06.08.2021

Světový den kojení

První srpnový týden se připomíná jako Světový den kojení, jehož cílem je podpořit kojení a zlepšit zdraví dětí na celém světě. České ženy mají tradičně pozitivní vztah ke kojení a vědí, jak je prospěšné, přesto je třeba stále posilovat obecné povědomí o jeho významu pro matku i dítě.

Zejména na délku kojení má pak vliv informovanost, která je u nás na vysoké úrovni. Předporodní kurzy, zkušenosti předávané v rodině a mezi maminkami, dnes také na internetu a sociálních sítích, ale i médiích, kde k popularizaci kojení přispívají i maminky z řad známých osobností, které se navíc nebojí ani propagace kojení na veřejnosti.

V názoru, zda kojit na veřejnosti nebo v soukromí, je společnost stále rozdělena. Zatímco pro někoho je kojení intimní záležitostí, pro jiného je zcela přirozené a nevidí důvod akt kojení schovávat. Dnešní, aktivně žijící matka se s potřebou kojit v různorodých prostředích a situacích setkává prakticky denně. Tuto potřebu čím dál vice zohledňují i různé instituce nebo například i obchodní centra, která vytvářejí vhodná prostředí pro kojící matky. Ostatní by tento fakt měli nejen vnímat, ale zejména s pochopením akceptovat. Vždyť se jedná o naprosto přirozenou potřebu mezi matkou a jejím dítětem a matky v drtivé většině rozhodně nepotřebují exhibovat, a kojí li kultivovaně, okolí si leckdy miminka přisátého k matčinu prsu ani nevšimne.

Poslední v Česku prováděné průzkumy potvrdily, že důležitost kojení vnímá většina matek i prvorodiček, které se shodují, že kojení je prospěšnější, než náhradní kojenecká výživa. Téměř všechny ženy po porodu plánují kojit, jen 2 % prvorodiček a 1 % matek uvádí opak. Jsou samozřejmě také maminky, které mají z nejrůznějších příčin s kojením problémy nebo vůbec kojit nemohou. Nejdůležitější je, pokud je to možné, kojení v prvních 6-7 měsících života dítěte. Ve výsledku pak ale bezmála polovina matek v Česku kojí více než jeden rok, což je rozhodně pozitivní.

V porodnici roudnické nemocnice maminkám kojení jednoznačně doporučujeme a poskytujeme jim veškerý edukační a informační servis, v květnu jsme spustili i novou „horkou linku“ poradenství ženám, na které kvalifikovaný personál pomůže s otázkami ohledně kojení, ale i v případě jiných problémů rodiček, matek. Máme radost, že se nám v roudnické porodnici dlouhodobě daří vytvářet vztah důvěry s našimi rodičkami, kterých v poslední době rekordně přibylo. Běžně přichází na svět cca 600 novorozenců, v polovině letošního července se u nás narodilo již 400 dětí a v posledních dvou měsících jsme dokonce dosáhli historicky rekordních měsíčních porodností. V červnu se narodilo 70 miminek, 36 chlapců a 34 děvčat, a v červenci 84 novorozenců, 37 chlapců a 47 děvčat.

Všem rodičkám děkujeme za důvěru v roudnickou porodnici, resp. za důvěru zdravotnickému personálu, který o rodičky a novorozence vzorně pečuje, a za který přeji všem maminkám a jejich dětem především pevné zdraví a životní pohodu.

MUDr. Mária Procházková, PhD., MPH, primářka gynekologicko-porodnického oddělení roudnické nemocnice

Fotografie: Tomáš KuruczFotogalerie

Nejnovější aktuality

Nezařazené 09.05.2022

Na čápa se v Roudnici těší

Téměř dvě stovky budoucích maminek, jejich rodinných příslušníků i dětí dorazily do naší roudnické porodnice na páteční akci Než přiletí čáp. Připravili jsme ji ku příležitosti Světového dne těhotenství i Mezinárodního dne porodních asistentek a na maminky čekal bohatý program. “Musím přiznat, že tak velký zájem nás příjemně překvapil,” přiznává primářka roudnické porodnice Mária Procházková. Pro budoucí maminky bylo připravené třeba skupinové těhotenské cvičení, možnost popovídat si s lékaři, i porodními asistentkami, nebo pěvecké a taneční vystoupení dětí z místní mateřské školky Pohádka. “Největší zájem ale jednoznačně byl o těhotenskou poradnu a prohlídku samotné porodnice. I když jsme na jednu prohlídku brali skupiny až po dvaceti lidech, chvílemi to vypadalo že tady budeme muset provádět až do večera,” usmívá se primářka. K nejčastějším dotazům žen patřila samozřejmě příprava k samotnému porodu a otázky k jeho průběhu. Většina budoucích maminek v tomto směru výrazně ocenila možnost individuálního přístupu, včetně možnosti mít v Roudnici u porodu vlastní asistentku a kladné hodnocení sklidily i nově zrekonstruované prostory porodnice. A stejně velký byl i zájem o měření tlaku nebo krevního cukru a informace, jak s těmito veličinami nakládat, co která znamená a jak je v těhotenství vyhodnocovat. “Odezva od žen i jejich partnerů byla fantastická. Už teď máme další inspiraci jak by se takové setkání dalo ještě vylepšit a určitě ho rozpakujeme i v příštím roce. A třeba se z něj stane i tradice,” shrnuje průběh setkání s názvem Než přiletí čáp primářka roudnické porodnice Procházková. Partnery setkání bylo Národní centrum pupečníkové krve, Linde Healtcare, Chicco Česká a Slovenská republika, HiPP Česká republika & Slovensko a patron.eu.

Nezařazené 07.04.2022

NEŽ PŘILETÍ ČÁP

Jste těhotná nebo plánujete založit rodinu a ráda byste se dozvěděla o těhotenství, porodu a mateřství ještě víc? Přijďte na akci naší porodnice, kterou pořádáme ku příležitosti Světového dne těhotenství a Mezinárodního dne porodních asistentek. Můžete se těšit na prohlídku porodnice, ukázku skupinového cvičení pro těhotné, besedu s primářkou roudnické porodnice či prezentaci zboží se vším, co k péči o dítě patří. Porodní asistentky, dětské sestřičky, lékaři a laktační poradkyně vám zodpoví všechny vaše dotazy. Budete si moc změřit tlak, cukr v krvi či zvážit. Nebude chybět ani občerstvení, dětský koutek a skákací hrad pro vaše ratolesti.

Nezařazené 08.03.2022

Poděkování panu doktorovi a sestřičce z naší pohotovosti