17.09.2021

Roudnická nemocnice má nový rentgen – moderní skiagraf

Nemocnice Roudnice nad Labem uvedla do provozu nový, plně digitální rentgenový přístroj, který proti původnímu rentgenu poskytuje rychlejší a kvalitnější snímky a skrývá i další výhody, které ocení zdravotnický personál i pacienti, pro které se s novým přístrojem navíc výrazně sníží čekací doby na vyšetření.

 

Nový digitální skiagraf je velmi variabilní. „Vhodný je zejména pro chirurgické a traumatologické ambulance, protože zajišťuje minimální pohyb s pacientem, při výkonu se nepohybuje s ošetřovaným, ale s rentgenem. Další nespornou výhodou nové techniky je i vyšší nosnost snímkovacího stolu a vyjímatelný detektor. To obsluze umožní snadné snímkování nepohyblivých pacientů, kteří musí být přivezeni na lůžku a komfortnější přístup k pacientům s nadváhou, kterých stále přibývá,“ uvedl Ing. Jaroslav Kratochvíl, ředitel roudnické nemocnice.

Nejen rychlost, ale také kvalita snímků je proti původnímu přístroji několikanásobně vyšší, samozřejmostí je i přímá digitalizace. Nemocniční systém PACS umožňuje vidět snímky na monitoru počítače okamžitě, má také online náhled pro lékaře. Obrázek je hotový do 20 vteřin k hodnocení. „Díky moderní cloně se i přes nárůst kvality zobrazení navíc sníží potřebná dávka záření a díky menší energetické spotřebě je nezanedbatelné i snížení provozních nákladů,“ upřesnil Ing. Jan Roudnický, biomedicínský inženýr skupiny Penta Hospitals CZ, do které Nemocnice Roudnice nad Labem spadá.

Kvality nového skiagrafu oceňuje také odborný personál Radiodiagnostického oddělení. „Krom menších dávek záření a zvýšení kvality snímků oceňujeme zejména zlepšení manipulací s přístrojem, což je velkým přínosem při těžkých úrazech, ale i v případě pooperačních stavů, například po výměně kyčelního kloubu. Odnímatelný, velmi lehký detektor, proti kterému se snímkuje, se dá vhodně nastavovat proti snímkované části těla pacienta, s kterým se přitom nemusí téměř vůbec hýbat. Snímkování probíhá rychleji, kvalitněji a oproti starému přístroji odpadá potřeba snímky předělávat. Pacient tak absorbuje výrazně menší dávky záření a personál získává zvýšený komfort při práci,“ objasnil výhody MUDr. Jozef Beňo, vedoucí lékař roudnické radiodiagnostiky.

Nová digitální skiagrafie Arcoma Intuition s detektory Canon vyšla roudnickou nemocnici na 4,2 milionu korun. Součástí dodávky nového přístroje byla také demontáž stávajícího RTG zařízení, ale také např. statické posouzení nosnosti stropů a řada dalších nezbytných úkonů spojených s vlastní přístrojovou obměnou. „Obměna rentgenu vždy patří mezi náročnější investiční akce a jsem rád, že nemocnice má prakticky novou RDG vyšetřovnu vybavenou moderním a výkonným přístrojem. Věřím, že novou investici v praxi ocení pacienti i zaměstnanci nemocnice,“ doplnil Ing. Jaroslav Kratochvíl, ředitel Nemocnice Roudnice nad Labem, ze skupiny Penta Hospitals CZ.


Pozn.: PACS – zjednodušeně – standard použití digitální formy obrazové dokumentace ve zdravotnictví (umožňuje zobrazování, přenos/sdílení a archivaci pořízeného digitálního obrazu).Fotogalerie

Nejnovější aktuality

Nezařazené 09.05.2022

Na čápa se v Roudnici těší

Téměř dvě stovky budoucích maminek, jejich rodinných příslušníků i dětí dorazily do naší roudnické porodnice na páteční akci Než přiletí čáp. Připravili jsme ji ku příležitosti Světového dne těhotenství i Mezinárodního dne porodních asistentek a na maminky čekal bohatý program. “Musím přiznat, že tak velký zájem nás příjemně překvapil,” přiznává primářka roudnické porodnice Mária Procházková. Pro budoucí maminky bylo připravené třeba skupinové těhotenské cvičení, možnost popovídat si s lékaři, i porodními asistentkami, nebo pěvecké a taneční vystoupení dětí z místní mateřské školky Pohádka. “Největší zájem ale jednoznačně byl o těhotenskou poradnu a prohlídku samotné porodnice. I když jsme na jednu prohlídku brali skupiny až po dvaceti lidech, chvílemi to vypadalo že tady budeme muset provádět až do večera,” usmívá se primářka. K nejčastějším dotazům žen patřila samozřejmě příprava k samotnému porodu a otázky k jeho průběhu. Většina budoucích maminek v tomto směru výrazně ocenila možnost individuálního přístupu, včetně možnosti mít v Roudnici u porodu vlastní asistentku a kladné hodnocení sklidily i nově zrekonstruované prostory porodnice. A stejně velký byl i zájem o měření tlaku nebo krevního cukru a informace, jak s těmito veličinami nakládat, co která znamená a jak je v těhotenství vyhodnocovat. “Odezva od žen i jejich partnerů byla fantastická. Už teď máme další inspiraci jak by se takové setkání dalo ještě vylepšit a určitě ho rozpakujeme i v příštím roce. A třeba se z něj stane i tradice,” shrnuje průběh setkání s názvem Než přiletí čáp primářka roudnické porodnice Procházková. Partnery setkání bylo Národní centrum pupečníkové krve, Linde Healtcare, Chicco Česká a Slovenská republika, HiPP Česká republika & Slovensko a patron.eu.

Nezařazené 07.04.2022

NEŽ PŘILETÍ ČÁP

Jste těhotná nebo plánujete založit rodinu a ráda byste se dozvěděla o těhotenství, porodu a mateřství ještě víc? Přijďte na akci naší porodnice, kterou pořádáme ku příležitosti Světového dne těhotenství a Mezinárodního dne porodních asistentek. Můžete se těšit na prohlídku porodnice, ukázku skupinového cvičení pro těhotné, besedu s primářkou roudnické porodnice či prezentaci zboží se vším, co k péči o dítě patří. Porodní asistentky, dětské sestřičky, lékaři a laktační poradkyně vám zodpoví všechny vaše dotazy. Budete si moc změřit tlak, cukr v krvi či zvážit. Nebude chybět ani občerstvení, dětský koutek a skákací hrad pro vaše ratolesti.

Nezařazené 08.03.2022

Poděkování panu doktorovi a sestřičce z naší pohotovosti