29.07.2021

Pomáháme si navzájem

Oporu a pomoc v krizových situacích, při stresu, i při zvládání pracovních nebo soukromých problémů. To vše nabízí zaměstnancům Penta Hospitals CZ nově vzniklý Peer tým. Složený je ze zdravotníků Penta Hospitals CZ připravených denně poskytnout svým kolegům odbornou psychosociální podporu a na svém kontě má už první úspěšné intervence.

Oporu a pomoc v krizových situacích, při stresu, i při zvládání pracovních nebo soukromých problémů. To vše nabízí zaměstnancům Penta Hospitals CZ nově vzniklý Peer tým. Složený je ze zdravotní Penta Hospitals CZ připravených denně poskytnout svým kolegům odbornou psychosociální podporu a na svém kontě má už první úspěšné intervence.

V zásadě jde vlastně o formu první pomoci při náporu stresu,” vysvětluje Mária Hužvárová, ředitelka kvality a ošetřovatelské péče a koordinátorka Peer týmu Penta Hospitals CZ. “Nenahrazuje tedy psychologickou léčbu či psychoterapii, ale pomáhá zvládnout nejzávažnější stav a následně pomáhá při hledání dalšího postupu a řešení.”

Takové situace mohou souviset s výkonem profese, enormním tlakem při mimořádných událostech, jako jsou hromadná neštěstí, nebo nedávná pandemie covid-19, i s osobním životem. “Peer tým má přitom, narozdíl od jiných forem akutní pomoci, řadu výhod. Působí v místě, je dostupný kdykoliv a jeho členy tvoří speciálně proškolený certifikovaný místní zdravotnický personál. Ten zná velmi dobře situaci v dané nemocnici, zná často přímo i konkrétní zaměstnance, kteří zase znají své peery. A to výrazně usnadňuje jak včasnost poskytnutí podpory, tak následnou komunikaci,” říká Mária Hužvárová, koordinátorka Peer týmu Penta Hospitals CZ.

O odbornou pomoc může požádat kterýkoliv zaměstnanec nemocnic skupiny Penta Hospitals CZ, stejně jako může být iniciátorem některý z jeho kolegů, nebo dokonce i přímo členů Peer týmu. Přijetí takové pomoci je ale vždy dobrovolné a součástí je důvěrnost i zachování mlčenlivosti. Zdravotníci poskytující podporu se navíc musí řídit etickým kodexem Systému psychosociální intervenční služby.

Peer tým Penta Hospitals CZ aktuálně působí v nemocnicích ve Vrchlabí, Roudnici nad Labem, Bubenči a Ostrově. V současné době probíhá také školení pracovníků pro nemocnici v Sokolově, kde by systém poskytování kolegiální psychosociální pomoci měl začít fungovat již na počátku příštího roku. Do té doby budou tamním zdravotníkům pomáhat kolegové z Ostrova. Náklady na činnost týmu nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění a v plném rozsahu je nese provozovatel nemocnic.Fotogalerie

Nejnovější aktuality

Nezařazené 09.05.2022

Na čápa se v Roudnici těší

Téměř dvě stovky budoucích maminek, jejich rodinných příslušníků i dětí dorazily do naší roudnické porodnice na páteční akci Než přiletí čáp. Připravili jsme ji ku příležitosti Světového dne těhotenství i Mezinárodního dne porodních asistentek a na maminky čekal bohatý program. “Musím přiznat, že tak velký zájem nás příjemně překvapil,” přiznává primářka roudnické porodnice Mária Procházková. Pro budoucí maminky bylo připravené třeba skupinové těhotenské cvičení, možnost popovídat si s lékaři, i porodními asistentkami, nebo pěvecké a taneční vystoupení dětí z místní mateřské školky Pohádka. “Největší zájem ale jednoznačně byl o těhotenskou poradnu a prohlídku samotné porodnice. I když jsme na jednu prohlídku brali skupiny až po dvaceti lidech, chvílemi to vypadalo že tady budeme muset provádět až do večera,” usmívá se primářka. K nejčastějším dotazům žen patřila samozřejmě příprava k samotnému porodu a otázky k jeho průběhu. Většina budoucích maminek v tomto směru výrazně ocenila možnost individuálního přístupu, včetně možnosti mít v Roudnici u porodu vlastní asistentku a kladné hodnocení sklidily i nově zrekonstruované prostory porodnice. A stejně velký byl i zájem o měření tlaku nebo krevního cukru a informace, jak s těmito veličinami nakládat, co která znamená a jak je v těhotenství vyhodnocovat. “Odezva od žen i jejich partnerů byla fantastická. Už teď máme další inspiraci jak by se takové setkání dalo ještě vylepšit a určitě ho rozpakujeme i v příštím roce. A třeba se z něj stane i tradice,” shrnuje průběh setkání s názvem Než přiletí čáp primářka roudnické porodnice Procházková. Partnery setkání bylo Národní centrum pupečníkové krve, Linde Healtcare, Chicco Česká a Slovenská republika, HiPP Česká republika & Slovensko a patron.eu.

Nezařazené 07.04.2022

NEŽ PŘILETÍ ČÁP

Jste těhotná nebo plánujete založit rodinu a ráda byste se dozvěděla o těhotenství, porodu a mateřství ještě víc? Přijďte na akci naší porodnice, kterou pořádáme ku příležitosti Světového dne těhotenství a Mezinárodního dne porodních asistentek. Můžete se těšit na prohlídku porodnice, ukázku skupinového cvičení pro těhotné, besedu s primářkou roudnické porodnice či prezentaci zboží se vším, co k péči o dítě patří. Porodní asistentky, dětské sestřičky, lékaři a laktační poradkyně vám zodpoví všechny vaše dotazy. Budete si moc změřit tlak, cukr v krvi či zvážit. Nebude chybět ani občerstvení, dětský koutek a skákací hrad pro vaše ratolesti.

Nezařazené 08.03.2022

Poděkování panu doktorovi a sestřičce z naší pohotovosti