08.07.2022

LÉTO A GYNEKOLOGICKÉ OBTÍŽE U ŽEN

Primářka našeho gynekologicko-porodnického oddělení paní MUDr. Mária Procházková PhD., MPH si pro vás připravila stručné informace o gynekologických obtížích spojených s letními radovánkami. Na co si v létě dát pozor a jak případné komplikace řešit se dočtete v následujícím článku.

Co přináší ženám léto? Věřím, že hlavně příjemné stránky života…. dovolené, sluníčko, koupání…čas na sebe i rodinu. Nicméně přináší i některé nepříjemnosti. Kromě těch, které se týkají celé populace, jsou potíže specifické pro ženskou populaci, pojďme se na ně podívat podrobněji.

Gynekologické infekce – záněty pochvy

Průvodním jevem je pálení, svědění, výtok. Nejčastější příčinou jsou mokré plavky a jiné oblečení s nižší prodyšností. Doporučuji tedy mít vhodné oblečení, po koupání převlečení do suchých plavek apod. Pokud k infekci dojde, tak je možné si v lékárně koupit volně dostupné preparáty na kvasinkové infekce (například Clotrimazuol, Fenticonazol apod,) výplachy. Jedná se o velmi účinnou „první pomoc“, pokud však budou problémy přetrvávat, je nutné navštívit svého gynekologa.

Nepravidelnosti menstruačního cyklu

Ve spojení se změnou denního režimu, cestováním, případně i stresem jsou častým průvodním jevem. U uživatelek hormonální antikoncepce k nim dochází zřídka, spíše ve spojitosti s chybou v užívání preparátu. Pokud dojde ke krvácení mimo cyklus, je namístě porada s Vaším gynekologem, který vám může pomoci situaci vyřešit. Jiné možnosti prakticky nejsou účinné.

Infekce močových cest

Jsou nepříjemností, která je spojená s pobytem v relativním chladu, s cyklistikou, ale také kvůli mokrým plavkám. Pokud je infekce zaléčena ihned při prvních příznacích, máte šanci ji vyléčit i s volně prodejnými preparáty na bázi brusinek, D-manózy, případně urologický čaj. V každém případě je velmi důležitý dostatek tekutin. Pokud neuspějete s touto léčbou, jsou na lékařský předpis dostupná antibiotika na 1 nebo 3 dny užívání.

Pokud máte některé potíže opakovaně, domluvte se včas se svým ošetřujícím lékařem a vybavte se na svou dovolenou s osvědčeným preparátem.

Přeji Vám krásné a pohodové léto.
prim. MUDr. Mária Procházková, PhD., MPH

 Nejnovější aktuality

Nezařazené 09.05.2022

Na čápa se v Roudnici těší

Téměř dvě stovky budoucích maminek, jejich rodinných příslušníků i dětí dorazily do naší roudnické porodnice na páteční akci Než přiletí čáp. Připravili jsme ji ku příležitosti Světového dne těhotenství i Mezinárodního dne porodních asistentek a na maminky čekal bohatý program. “Musím přiznat, že tak velký zájem nás příjemně překvapil,” přiznává primářka roudnické porodnice Mária Procházková. Pro budoucí maminky bylo připravené třeba skupinové těhotenské cvičení, možnost popovídat si s lékaři, i porodními asistentkami, nebo pěvecké a taneční vystoupení dětí z místní mateřské školky Pohádka. “Největší zájem ale jednoznačně byl o těhotenskou poradnu a prohlídku samotné porodnice. I když jsme na jednu prohlídku brali skupiny až po dvaceti lidech, chvílemi to vypadalo že tady budeme muset provádět až do večera,” usmívá se primářka. K nejčastějším dotazům žen patřila samozřejmě příprava k samotnému porodu a otázky k jeho průběhu. Většina budoucích maminek v tomto směru výrazně ocenila možnost individuálního přístupu, včetně možnosti mít v Roudnici u porodu vlastní asistentku a kladné hodnocení sklidily i nově zrekonstruované prostory porodnice. A stejně velký byl i zájem o měření tlaku nebo krevního cukru a informace, jak s těmito veličinami nakládat, co která znamená a jak je v těhotenství vyhodnocovat. “Odezva od žen i jejich partnerů byla fantastická. Už teď máme další inspiraci jak by se takové setkání dalo ještě vylepšit a určitě ho rozpakujeme i v příštím roce. A třeba se z něj stane i tradice,” shrnuje průběh setkání s názvem Než přiletí čáp primářka roudnické porodnice Procházková. Partnery setkání bylo Národní centrum pupečníkové krve, Linde Healtcare, Chicco Česká a Slovenská republika, HiPP Česká republika & Slovensko a patron.eu.

Nezařazené 07.04.2022

NEŽ PŘILETÍ ČÁP

Jste těhotná nebo plánujete založit rodinu a ráda byste se dozvěděla o těhotenství, porodu a mateřství ještě víc? Přijďte na akci naší porodnice, kterou pořádáme ku příležitosti Světového dne těhotenství a Mezinárodního dne porodních asistentek. Můžete se těšit na prohlídku porodnice, ukázku skupinového cvičení pro těhotné, besedu s primářkou roudnické porodnice či prezentaci zboží se vším, co k péči o dítě patří. Porodní asistentky, dětské sestřičky, lékaři a laktační poradkyně vám zodpoví všechny vaše dotazy. Budete si moc změřit tlak, cukr v krvi či zvážit. Nebude chybět ani občerstvení, dětský koutek a skákací hrad pro vaše ratolesti.

Nezařazené 08.03.2022

Poděkování panu doktorovi a sestřičce z naší pohotovosti