„V psychiatrii nemáme konkurenci“

Ostrovské psychiatrické oddělení akutní lůžkové péče je jediným svého druhu v kraji. Poptávka po jeho službách se neustále zvyšuje, a tak čeká Nemocnici Ostrov další velká investice. „Doba je opravdu těžká a my jsme na to museli zareagovat,“ říká její ředitelka Ivana Hlinková.
„V psychiatrii nemáme konkurenci“

Interna, JIP, psychiatrie a rehabilitace. To jsou čtyři obory, ve kterých poskytuje Nemocnice Ostrov akutní péči. Podle Ivany Hlinkové region právě takto nastavené služby potřebuje. A to i kvůli těžkým covidovým letům, které nemocniční péči v regionu dramaticky ovlivnily.

 

Jak přesně zasáhl covid do chodu vaší nemocnice?

Naše nemocnice fungovala jako spádová oblast pro karlovarskou a sokolovskou nemocnici. Jejich oddělení ARO potřebovala svá lůžka postupně uvolňovat pro další akutní příjmy v kritických stavech a my jsme jim v tom pomáhali.  Právě v tomto období se nejvíc ukázalo, jak je naše nemocnice potřebná. Bez našich lůžek a bez naší péče by to region zvládal mnohem hůř.

 

Jak poznamenal covid samotné pacienty?

Lidé jsou bohužel více nemocní a léčba jejich neduhů je mnohdy nákladnější a trvá mnohem déle. Ale my jsme tu od toho a jsme na to připravení. Hodně je také poúrazových stavů, a protože má naše rehabilitace velmi dobrou pověst, je rovněž velmi vytížená. To se týká i psychiatrie.

 

Proto jste se rozhodli oddělení psychiatrie rozšířit?

Doba je těžká a psychických poruch se objevuje čím dál tím víc. Vyhodnotili jsme, že je třeba navýšit kapacitu lůžek a psychiatrickou péči posunout dál a otevřít ji opravdu všem pacientům, kteří ji potřebují. Půjde-li vše dobře, mohli bychom už na konci letošního roku takzvaně „kopnout“ a začít s výstavbou zcela nového třípodlažního pavilonu. Vznikne tak 23 nových lůžek akutní psychiatrické péče a lůžková kapacita oddělení se vyšplhá k osmi desítkám.

 

Budete mít dost personálu?

Ošetřovatelský tým budeme shánět již s ročním předstihem. Stávající kapacita psychoterapeutického oddělení ale zůstane stejná. Zatím pokrývá poptávku dostatečně a každý, kdo se potřebuje nadechnout, srovnat se a znovu se nastartovat, má možnost na tomto oddělení pobýt 20 dní.

 

To je dlouhá doba, nemyslíte?

Tyto pobyty jsou dobrovolné a trvají právě 20 dní proto, aby to vůbec mělo smysl. Přijít takzvaně z ulice může každý, komu se zrovna rozpadá život pod rukama. Lékař na odborné ambulanci posoudí, nakolik je pobyt na našem psychoterapeutickém oddělení žádoucí a zdali bude mít pro pacienta význam.  Vedle toho máme samozřejmě i denní stacionář, kam pacienti docházejí na terapeutické skupiny. I tyto služby jsou hodně žádané a využívané.

 

Svého času měla ostrovská nemocnice i vlastní porodnici. Proč už ji nemá?

Toto rozhodnutí souviselo s nedostatkem lékařů. V sokolovské nemocnici bylo tehdy gynekologicko-porodnické oddělení s velkým zázemím a pak tu byla ostrovská porodnice, která měla sice skvělou pověst, ale zázemí už tak dobré nebylo. Nejlepším řešením bylo vytvořit jeden kompletní tým a přesunout jej do Sokolova. Tím se tamní situace stabilizovala a dnes má zmodernizovanou porodnici s kompletním personálním obsazením. Maminky to mají sice dál, zato mají kvalitní péči. Faktem je, že v dnešní době už je zdravotnictví jinde. Každá nemocnice už nemůže dělat všechno. Naopak se musí specializovat na to, co její region potřebuje a na to, co umí zajistit ve vysoké odborné kvalitě.

 

A co tedy náš region potřebuje?

Jeho obyvatelstvo rychle stárne, takže hlavně péči o starší populaci.  V následné intenzivní péči jsme aktuálně největším poskytovatelem v republice. Oceňují to pacienti i jejich příbuzní, protože nejsou v tak obtížné životní situaci na péči o svého seniora sami.

 

Máte pocit, že se dnes lidé o své zdraví starají líp než dřív?

Myslím, že ano. Větší část obyvatelstva už ví, že nemůže nechávat veškerou starost a péči jen na lékařích. Že je třeba změnit svoji životosprávu a také přístup k životu. Dvakrát do roka pořádáme v Ostrově Den zdraví, plný přednášek a workshopů o zdravém stravování a pohybu, psychohygieně a prevenci vážných onemocnění. Potřebujeme, aby lidé brali takové věci jako běžnou součást svého života. A mám pocit, že se nám to začíná dařit.

 

Nemocnice ostrov a čísla

1961 V listopadu byla po čtyřech letech výstavby na zelené louce nemocnice v Ostrově slavnostně otevřena

1994 Prošla zásadní přestavbou a podle počtu lůžek byla v té době největším soukromým zařízením

2009 Bylo rekonstruováno celé rehabilitační oddělení včetně vodoléčby

2016 Nemocnice zahájila provoz pavilonu B, kde vzniklo lůžkové pracovitě psychiatrického a rehabilitačního oddělení.

2017 Novým majitelem nemocnice se stává Penta Hospitals CZ, s.r.o.

2018 Kvůli klesající porodnosti a také z důvodu nedostatku personálu tu končí vyhlášená porodnice

2024 Otevřeno bylo zrekonstruované oddělení následné intenzivní péče s kapacitou 35 lůžek

 

Rozhovor vedla Mgr. Lucie Kubešová