09.05.2019

V ostrovské a sokolovské nemocnici poradili zájemcům, jak si správně umýt ruce

Poukázat na nebezpečí přenosu infekcí na vlastních rukou měla za úkol preventivní akce „Mezinárodní den hygieny rukou“, ke které se během úterý opět připojila sokolovská a ostrovská nemocnice.…

V ostrovské a sokolovské nemocnici poradili zájemcům, jak si správně umýt ruce

Poukázat na nebezpečí přenosu infekcí na vlastních rukou měla za úkol preventivní akce „Mezinárodní den hygieny rukou“, ke které se během úterý opět připojila sokolovská a ostrovská nemocnice. „Ruce mají klíčovou úlohu v přenosu infekcí. Jejich prostřednictvím se mohou při nedodržování základních hygienických návyků šířit bakterie, na které nemusí účinkovat ani běžná antibiotika. Den hygieny rukou každý rok připadá na 5. května a je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO),“ uvedla Markéta Singerová, tisková mluvčí Nemocnice Ostrov a Nemocnice Sokolov, jež jsou součástí společnosti Penta Hospitals CZ.

Osvětová akce s názvem „Zachraň život – umývej si ruce“ se uskutečnila ve vstupních halách obou nemocnic. Epidemiologická specialistka společnosti Penta Hospitals CZ Zlata Franková, zde vysvětlovala desítkám zájemců, jak si mají správně umýt a dezinfikovat ruce, aby nedošlo k nákaze. „Ruce si musíme mýt mýdlem pod tekoucí vodou. Nejprve se zvlhčí, pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proud vody. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou,“ uvedla. Zároveň upozornila na nutnost používání dezinfekce na ruce v nemocničním prostředí, které je pro zdravotníky standardem v péči o pacienta. Postup správné dezinfekce rukou je obdobný jako u mytí rukou, s rozdílem, že dezinfekce se nanáší vždy na suché ruce. Upozorňovala také na rozmístění dávkovačů na dezinfekci na ruce ve vstupních halách nemocnic a na odděleních, které jsou k dispozici pro návštěvy i pacienty. Dezinfekce by měla být použita při vstupu do nemocnice a na odděleních pro ochranu hospitalizovaných pacientů před nákazou zvenčí, a při odchodu ze zdravotnického zařízení před odnesením nákazy mimo nemocnici.

Zájemci o kontrolu se o správnosti svého postupu záhy přesvědčili prostřednictvím desinfekčního prostředku s fluorescenční látkou a UV lampy. Nešlo o náročnou proceduru, ale o krátké a velice efektivní seznámení s touto problematikou. Správná hygiena rukou je v běžném životě i v medicíně velice důležitá, může zamezit přenosu žloutenky nebo například infekčního průjmu, nevyjímaje cestovatelských průjmů typických pro pobyty na zahraničních dovolených. Typickými chorobami nemytých rukou jsou virová hepatitida typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové či enterovirové infekce. Ve zdravotnických zařízeních je to pak přenos odolných bakterií, které způsobují infekce spojené se zdravotní péčí, které mohou mít mnohdy vážné následky.
Nejnovější aktuality

Nezařazené 09.06.2022

AMBULANCE CHRONICKÝCH RAN

Přijímáme pacienty do nově otevřené ambulance chronických ran, která je zaměřena na léčbu nehojících se defektů. Najdete nás v přízemí naší nemocnice, v chirurgické ambulanci. Ordinační hodiny jsou denně od pondělí-pátku od 7:00 do 14:00 a bez objednání. Bližší informace na tel. čísle 353 364 137, 603 826 400. Specializujeme se zejména na: - defekty v terénu tzv. diabetické nohy - bércové vředy z důvodu tepenní a žilní nedostatečnosti - proleženiny (dekubity) - rozpuštění (dehiscence) chirurgických ran - popáleniny - ostatní dlouhodobě se nehojící se rány Nabízíme: - maximální komfort - individuální přístup ke klientovi a rodině - péče poskytovaná certifikovaným personálem - používání osvědčených speciálních i tradičních materiálů - spolupráce s multidiciplinárním týmem - převazy je možné provádět přes agenturu domácí péče - telefonické konzultace

Nezařazené 28.04.2022

Poděkování personálu z oddělení gerontopsychiatrie

Děkujeme panu primáři Pišvejcovi za jeho krásná slova a ocenění práce našeho personálu z oddělení gerontopsychiatrie. Velmi si vážíme Vaší podpory.

Nezařazené 08.03.2022

Poděkování personálu radiologického oddělení za jejich péči o pacientku